Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Kupno ziemi a KRUS?

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » AgroForum » Pogawędki » Kupno ziemi a KRUS?

Kupno ziemi a KRUS?
Autor Wiadomość

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-06-21, 11:05   Kupno ziemi a KRUS?

Witam, chcialabym sie dowiedziec cos na temat kupna ziemi i KRUS-u. A mianowicie, zamierzeam kupic ziemie rolna lub wydzierzawic, narazie nie wiem ile i moje pytania to:
1. Czy moge kupic ziemie bez wyksztalcenia rolniczego? (pewnie tak, ale pewnia nie jestem)
2.Czy aby placic skladke do KRUS-u gatunek gleby jest wazny?
3.Co to znaczy, ze ha jest "przeliczeniowy"?
4.Czy 1ha minimum ziemi obowazuje we wszystkich wojewodztwach, bo gdzies czytalam, ze tylko w niketorych a innych 3ha jezeli chodzi o KRUS?
5.Czy mozna placic skladke w KRUS jezeli ma sie ziemie na dzierzawe wieczysta?
6.Jakie dokumenty trzeba zaniesc do notariusza aby podpisac dzierzawe wieczysta?
7.Moj znajomy ma 1,5ha łąki, czy moze placic dodatkowa skladke w KRUS?

I chyba najwazniejsze pytanie to w jaki sposob kupic ziemie? Czy jezdzic po wsiach i pytac, czy moze gdzies sa ogloszenia? W jakich czesciach Polski ziemia jest najtansza i ile kosztuje najtanszy hektar ziemi, bo o najdrozszy pytac nie bede ;-)
Z gory serdecznie dziekuje.
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-21, 11:52   

Cytat:
1. Czy moge kupic ziemie bez wyksztalcenia rolniczego? (pewnie tak, ale pewnia nie jestem)

Tak możesz
Cytat:
2.Czy aby placic skladke do KRUS-u gatunek gleby jest wazny?

Nie jest ważny, za klasy bonitacyjne płacisz podatek rolny i tam się one liczą (im lepsza klasa bonitacyjna tym droższy podatek)
Cytat:
3.Co to znaczy, ze ha jest "przeliczeniowy"?


Hektar przeliczeniowy - umowna jednostka powierzchni gruntu, która równa się 1 ha klasy gruntów przyjętej za podstawę do przeliczania powierzchni innych klas gruntów. Za 1 hektar przeliczeniowy przyjęto 1 ha gruntów klasy IV, biorąc za podstawę plon zbóż z 1 ha gleby IV klasy.

W zależności od warunków ekonomicznych i produkcyjno-klimatycznych, ustalono[1] IV rejony podatkowe, w których odpowiednio przeliczniki dla poszczególnych klas wynoszą:

Kod:
dla gruntów ornych:

rejon:     I       II      III     IV     
I       1,95    1,80    1,65    1,45
II      1,80    1,65    1,50    1,35   
IIIa    1,65    1,50    1,40    1,25                             
IIIb    1,35    1,25    1,15    1,00                             
IVa     1,10    1,00    0,90    0,80                             
IVb     0,80    0,75    0,65    0,60                             
V       0,35    0,30    0,25    0,20
VI      0,20    0,15    0,10    0,05


Więcej

Cytat:
4.Czy 1ha minimum ziemi obowazuje we wszystkich wojewodztwach, bo gdzies czytalam, ze tylko w niketorych a innych 3ha jezeli chodzi o KRUS?


1 ha przeliczeniowy wystarczy

Cytat:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik (zobacz odsyłacze poniżej:) stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek i domownik nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mają ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.


Wiecej o ubezpieczeniach KRUS

Co do dzierżawy i pozostałych pytań :



Cytat:
Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się (zgodnie z art. 38 ustawy), że:

* właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność na tych gruntach,
* płatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania,
* jeżeli własność lub dzierżawa gruntów przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy spoczywa na kilku osobach, każda z nich uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej,
* osoba bliska rolnikowi, spełniająca warunki ustawy, stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, jeżeli okoliczność ta została stwierdzona zgodnym oświadczeniem rolnika i tej osoby.



A co do kupna ziemi to sugerowałbym szukanie w ogłoszeniach np. Anonse, allegro
Możesz także powiesić na wsi gdzieś ogłoszenie, że chcesz kupić ziemię. Ale prawdę mówiąc najlepiej zapytaj na wsi pod sklepem tam ludzie wiedzą o wszystkich wszystko tak ze jak coś będzie do sprzedania na pewno się dowiesz ;-)


Ceny od ok 10 000 wzwyż chociaż i po 9 trafisz czasem najtaniej wschód kraju
Pozdrawiam
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-06-21, 12:40   

Dziekuje bardzo za odpowiedz, ale mi trzeba tlumaczyc z polskiego na nasze bo ja nie kumata jestem. :mrgreen: a cytaty ze strony KRUS-u mowia mi tyle co i nic :?:

1.Czy teoretycznie i praktycznie moglabym wydzierzawic 1,5h łaki? Tzn. rozumiem, ze jezeli "noramalnie" ludzie mowia o hektarze to oznacza hektar fizyczny? A te 1,5h łaki moze rownie dobrze znaczyc ze to jest 0,5h przeliczeniowego?

2. Hektar przeliczeniowy-Jezeli bede kupowac ziemie to place za 1h ziemi fizycznej a nie przeliczeniowej? Gdzie w "papierach" znajde jaki to jest hektar przeliczeniowy czy moze sama musze to przeliczyc? Rozumiem, ze w roznych czesciach Polski 1h fizyczny bedzie znaczyl 0,5h przeliczeniowego a w innych 2h przeliczeniowe?
Jezeli w takim razie chce kupic duzo hektarow przeliczeniowych i aby one kosztowaly jak najmnej to w jakiej czesci Polski powinnam szukac ziemi? Rozumiem tez, ze czym lepszy gatunek gleby tym wyzszy hektar przeliczeniowy?

Dopiero wczoraj znalazlam cos takiego jak "hektar przeliczeniowy", wec dla mnie to cos kompletnie nowego :-)
Dzieki jeszcze raz!
   
 
 

Clarie 
czytelnik


Dołączyła: 21 Cze 2008
Posty: 1
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2008-06-21, 13:26   

Ja mam trochę inną sytuację. Studiuję zootechnikę na uniwersytecie rolniczym, czyli wykształcenie rolnicze będę mieć. Chciałabym kupić ziemię rolną i na niej założyć hodowlę. Nie potrzebuje jednak takiego wielkiego kawału ziemi bo chce hodować małe zwierzęta. Czy jeśli kupię np. 6000 mkw ziemi rolnej to będę mogła wybudować zabudowania gospodarcze dla zwierząt i dom dla siebie, czy będę musiała ją odrolnić?
   
 
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-21, 13:37   

Płacisz za ha fizyczny ;-) Jak kupisz lub wydzierżawisz dostajesz nakaz płatniczy (podatek) i tam masz napisane ile to ha przeliczeniowych. Co do tego ile to jest 1,5 ha fizycznego na ha przeliczeniowe zależy od klasy ziemi ale spokojnie od klasy V jest to na pewno 1 ha przeliczeniowy

Tak na chłopski rozum:
Hektar przeliczeniowy – to umowna jednostka powierzchni gruntu. 1 hektar przeliczeniowy to 1ha gruntów klasy IV, biorąc za podstawę plon zbóż z 1 ha gleby IV klasy.

Pozostałe klasy gruntów:
I klasa – 1,8
II klasa – 1,6
IIIa klasa – 1,4
IIIb klasa – 1,2
IVa klasa- 1,0
IVb klasa - 0,8
V klasa – 0,6
VI klasa – 0,4

Dzięki przemnożeniu powierzchni w hektarach fizycznych dla poszczególnych klas gruntów przez właściwe współczynniki, i po późniejszym zsumowaniu iloczynów uzyskuje się łączną liczbę hektarów przeliczeniowych.

Umożliwia to porównanie gleb posiadających różne klasy bonitacyjne.

przykład klasa bonitacyjna I - 1 ha fizyczny =1,8 ha przeliczeniowego (Gleba bardzo dobra)
klasa bonitacyjna VI 1 ha fizyczny = 0,4 ha przeliczeniowego (gleba bardzo słaba )

Co do okręgów nie przejmowałbym się tym aż tak zbytnio wystarczy ze kupisz 1,00 ha klasy IIIb i masz 1 ha przeliczeniowy w każdej części Polski

Pozdrawiam
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
  Wysłany: 2008-06-21, 13:56   

No to zaczynam cos kumac :mrgreen: W takim razie wyglada, ze nie powinnam sie bawic w ziemie ponizej 4 klasy. Ok.

A co do tej dzierzawy jeszcze ;-) To czy ktos sprawdza co ja sobie tam uprawiam i czy wogole? Załóżmy, że wezme w dzierżwę łakę no i krowy sasiada zjedza trawe :mrgreen: to sie zalicza, że cos uprawiam i robie z tym cos czy nie? :lol:
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-21, 14:20   

Clarie napisał/a:
Ja mam trochę inną sytuację. Studiuję zootechnikę na uniwersytecie rolniczym, czyli wykształcenie rolnicze będę mieć. Chciałabym kupić ziemię rolną i na niej założyć hodowlę. Nie potrzebuje jednak takiego wielkiego kawału ziemi bo chce hodować małe zwierzęta. Czy jeśli kupię np. 6000 mkw ziemi rolnej to będę mogła wybudować zabudowania gospodarcze dla zwierząt i dom dla siebie, czy będę musiała ją odrolnić?


Tutaj z tego co się orientuję z prawa budowlanego musisz odrolnić działkę pod dom na pewno (zrobić działkę budowlaną)

PaniKleks napisał/a:
A co do tej dzierżawy jeszcze ;-) To czy ktos sprawdza co ja sobie tam uprawiam i czy wogole? Załóżmy, że wezme w dzierżwę łakę no i krowy sasiada zjedza trawe :mrgreen: to sie zalicza, że cos uprawiam i robie z tym cos czy nie? :lol:


Jak nikt Cię nie podkabluje do KRUSU, że nie gospodarzysz to może ujdzie ;-)
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-06-21, 15:00   

A do KRUSU zglaszasz sie tam gdzie jest grunt, czy tam gdzie jestes zameldowany?
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-21, 16:07   

Wszystkie urzędy zwykle są przydzielane wg zameldowania i wydaje mi się,że KRUS na 90% także ale nie jestem pewien do końca.
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

X_M 
Rolnik hobbysta.



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 30 Lis 2006
Posty: 1123
Poziom: 29

HP: 21/2142
 1%
MP: 1022/1022
 100%
EXP: 36/94
 38%
Wysłany: 2008-06-21, 17:43   

W tej chwili wg zameldowania.

Parę lat temu było w ten sposób, że gdzie masz ziemię tam i masz urząd.

Wiem to na pewno, bo sam jestem przykładem: mieszkam w innym powiecie (dokładniej mieście), gdzie mam meldunek, a ziemie posiadam w sąsiednim powiecie.
W moim przypadku jest, że do którego urzędu bym nie poszedł, tzn rejonowego ze względu na zamieszkanie czy ze względu na posiadanie gruntu, to i tak zawsze zostaję załatwiony :mrgreen:

Pozdrawiam.
   
 
 
 

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-06-21, 18:07   

A powiedzcie mi jeszcze jak to bedzie w przyszlosci z placeniem skladek na KRUS? Prawo sie zmienie napewno na gorsze :mrgreen: ale jak bardzo zle? Co sie wogole moze zmienic?
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-21, 18:13   

Hehe jak nie zlikwidują KRUSU to trzeba będzie płacić, a że na likwidację się nie zanosi to najwyżej podniosą wymagany areał do średniej wojewódzkiej albo polskiej :mrgreen:
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-06-21, 18:34   

A jezeli zlikwiduja KRUS to ZUS tez powinni:)

Pozatym jezeli nawet w KRUS podniosa skladki to i tak beda nie 10 razy nizsze tylko 5 razy nizsze niz w ZUSie.

Jak narazie po wszystkich obliczeniach w tym kraju najlepiej oplaca sie byc "rolnikiem".
   
 
 

PaniKleks
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 9
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-06-23, 21:35   

A skladke w Krusie mozna placic nawet jak sie nie ma 1h? Czy jest jakies minimum i czy to moze byc ziemia na dzierzawe wieczysta?
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-23, 21:39   

Aby podlegać pod KRUS należy mieć min 1 ha przeliczeniowy pola,
wyżej wyjaśniłem zasady przynależności do KRUSU

Cytat:
Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się (zgodnie z art. 38 ustawy), że:

* właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność na tych gruntach,
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
Ostatnio zmieniony przez KLAK 2008-06-23, 21:40, w całości zmieniany 2 razy  
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google