Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Nowy Case na 17ha.

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Mechanizacja » Ciągniki rolnicze » Ciągniki Case » Nowy Case na 17ha.

Nowy Case na 17ha.
Autor Wiadomość

cedros20000 
debiutant


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 15
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2010-12-29, 16:38   Nowy Case na 17ha.

Jest to mój pierwszy post, więc najpierw chciałbym przywitać wszystkich użytkowników i z góry podziękować za pomoc ;)

Od pewnego czasu poszukuję ciągniczka. Ciągnik miałby pracować na 17ha 3,4 i 5 klasy ziemi (być może niedlugo areał się zwiększy). Do tej pory pracowałem na dwóch C-360 (jedna z Turem), więc inne maszyny mam głównie pod te traktorki (niektóre nawet ciut za duże:P). Posiadam również krowy mleczne.

Ponieważ ciągnik ma być brany na PROW, więc postanowiłem, że kupię coś z troszkę wyższej półki (wcześniej myślałem o MTZ Belarus, ale to wyłącznie za własne pieniądze) no i padlo na Case. Z tego co udało mi się dowiedzieć są to ciągniczki raczej mało awaryjne i dość oszczędne. Interesuje nas coś w granicach 90 KM, żeby później radził sobie z większymi sprzętmi. Jak na razie dzwoniłem tylko do dealera, który powiedział mi, że w tych granicach najtańszy ciągnik mają za 135.000 zł brutto 88Km więc sądzę, że chodziło o serię JX.

No i teraz proszę o poradę czy są jakieś duże różnice między serią JX czy JXU. Czy któreś modele są szczególnie wadliwe?
Zależy mi na tym żeby ciągnik był raczej bardziej mechaniczny niż elektryczny ;), ponieważ sądzę, że może być trochę mniej komfortowo, lecz jednak elektyka częściej zawodzi. No i jeśli chodzi o cenę to raczej do 140.000 brutto, ponieważ mam zamiar pomyśleć jeszcze o jakimś ładowaczu czołowym do niego. Ciągnik będzie używany do najcięższych prac typu orka itp oraz ma współpracować z prasą rolującą (którą niedługo mam zamiar kupić).

Proszę o porady i z góry dziękuję.
   
 
 

maniek71 
bywalec


Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 85
Poziom: 8

HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 4/19
 21%
Wysłany: 2011-01-02, 22:33   

kolego Cedross. Uwazam,ze dobrze kombinujesz.Od poltora roku posiadam case jx 80 i obrabiam nim 25 ha,na pozostalych 5 ha(sad owocowy) pracuje c-360.Przepracowane mam teraz ok.550 mtg i jak na razie tylko przeglady.Model ten posiada klime,ergonomiczna choc troche ciasnawa kabine,jest w niej cicho.Jest w nim pare elektrycznych czujnikow,ale bez elektroniki(co mnie bardzo cieszy).Z serwisem tez nie ma problemu.Jesli chodzi o stosunek ceny do jakosci i wyposazenia-jest super.Polecam.Natomiast jxu ma odrobine wieksza kabine i cene.Sprawdz u dealera,ktory ci bardziej odpowiada.Powodzenia
   
 
 

Pajej 



Pomógł: 43 razy
Wiek: 33
Dołączył: 22 Lis 2009
Posty: 834
Poziom: 25

HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 68/73
 93%
Wysłany: 2011-01-03, 09:28   

Chłopy na takie małe areały to nie opłaca sie kupować nowego sprzętu. Kiedy wam to sie odrobi???
_________________
Rolnik z powołania:-)
   
 
 

cedros20000 
debiutant


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 15
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2011-01-03, 15:19   

Pajej napisał/a:
Chłopy na takie małe areały to nie opłaca sie kupować nowego sprzętu. Kiedy wam to sie odrobi???

Kolego ja jestem zdania, że jeśli są w miarę fundusze to należy w tego typu przypadkach brać nowe sprzety (Zwłaszcza jeśli chodzi o te bardziej skomplikowane jakim bez wątpienia jest traktor). Racja, że jest to mały areał, a zyski z niego nie są zbyt specjalne, ale co będzie w przypadku, gdy włożę w zakup używanego traktora powiedzmy 70 tys zł, a za jakiś czas ok okaże się, że na jego remont trzeba dołożyc kolejną znaczną sumę. W mojej okolicy już dwie osoby własnie w ten sposób utopiły znaczną sumkę. Jasne, że można przejrzeć traktor, ale nigdy nie dowiesz sie jak był wcześniej używany, czy ktoś o niego dbał itp. To jest loteria, zależy na co trafisz. Po za tym dodatkowo pracuję dorywczo, więc naprawdę nie mam czasu na ewentuaslne remonty. Wiadomo, że nowy też może się popsuć, ale zapewne będzie się to działo znaczniej rzadziej niż w ciągniczku kilkunastoletnim.

Maniek71 z tego co mnie najbardziej zaciekawiło to fakt, że w serii JX podnosik ma udźwig około 3600 natomist JXU cos koło 4700 (nie jestem pewien, ale na pewno sporo więcej). Ten Twój dźwiga również cięższe maszyny bez problemu? ;) Bo wiem, że dalszy sąsiad kupił niedawno Belarusa 820 (coś koło 81km) i z tego co się orientuję w nich udźwig to jakies 3200 kg no i podczas orki okazało się, że traktorek miał poważne problemy z podniesiem pługa znajdującego się w ziemi. Aby go unieść musiał cofnąć kawałeczek. Pług 4 skibowy, ale jakiej firmy to nie wiem. Własnie nie chciałbym mieć podobnych problemów ;)
Ciekawi mnie właśnie jaka jest różnica cenowa między tymi seriami, ale z zakupem i tak będę musiał poczekać przez te PROW :P
   
 
 

SPIOCH 
bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 83
Poziom: 8

HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 2/19
 10%
Ostrzeżeń:
 7/3/6
Wysłany: 2011-01-03, 17:11   

Witam :-) nie wiem czy kolego wiesz ale dilerzy Case mają wyznaczone rejony ale to kupującego nie obchodzi czyli ciebie tylko tego dilera który jest wyznaczony na twój rejon! Pojeździj popytaj co diler to inna cena zawsze możesz powiedzieć że gdzieś ci oferują taniej ale nie mów gdzie,to zaraz z chodzą z ceny ;-)
   
 
 
 

BSWP 
aktywista


Pomógł: 39 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 357
Poziom: 17

HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 26/41
 63%
Wysłany: 2011-01-03, 17:41   

Z tym podnośnikiem to nie jest tak, że podniesie maszynę, która waży tyle ile napiszą udźwig w ciągniku. Maszyna zaczepiana jest tak, że tył podnosi się szybciej niż przód, dlatego nigdy nie podniesie maszyny ważącej tyle co udźwig ciągnika. Poza tym czasami udźwig podawany jest na uchu zaczepowym, czasami kilka cm za uchem (z tego co słyszałem, to 40cm). Dla przykładu mogę powiedzieć, że ciągnik z udźwigiem ok 8,5t miał problem wyciągnąć pług z ziemi, który ważył trochę ponad dwie tony. Ziemia była zmarznięta, ale czasami trzeba pracować też w takich warunkach.
Moim zdaniem jeśli cena nie różni się znacząco, to lepiej aby podnośnik podnosił więcej, bo dzisiaj masz takie maszyny, jutro możesz mieć dużo większe. Czasami maszyny lekko idą w polu, ale są bardzo ciężkie, wtedy ciągnik może być mały, ważne aby miał dobry podnośnik.
   
 
 

cedros20000 
debiutant


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 15
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2011-01-03, 20:39   

Kolego BSWP właśnie o to mi chodzi żeby kupując za takie pieniądze traktor był dość uniwersalny, dlatego coraz bardziej myślę na JXU, wszystko będzie zależało od ceny, czy po prostu będzie mnie na niego stać, bo nie chcę się specjalnie zadłużać. Co do pługa to też będę do niego kupował pewnie jakiś 4 skibowy na resorze (nie wiem jeszcze jaki) i właśnie zalezy mi żeby nie miał z nim żadnych problemów.

Natomiast odnosząc się do wypowiedzi kolegi SPIOCHA to dealer u ktorego się zgłosiłem jest racziej najtańszym w mojej okolicy. A wnioskuję to z faktu, że znajomy również niedawno kupował ciągnik Case (chyba 95 KM) no i tam zaproponowali mu 140 000 brutto (nie wiem jakie wyposażenie itp), gdzie u innego dealera za taki sam ciągniczek krzykneli mu 160 000, wiec różnica znacząca, a sądzę, że spacjalnie wyposażeniem sie nie różniły.
Z mojej wstepnej rozmowy z dealerem udało mi się wywnioskować, że spokojnie około 2 tys są w stanie opuścić (może uda sie wiecej).
   
 
 

maniek71 
bywalec


Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 85
Poziom: 8

HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 4/19
 21%
Wysłany: 2011-01-03, 21:09   

Cedros. Jx80 w osi ciegien dzwiga 3600 kg,natomiast w punkcie oddalonym o 60 cm podnosi 2700 kg.Sa to wartosci moze nie rekordowe,ale przy tej mocy ciezszych maszyn nie bedziesz uzywal.Belarus(poprawiony MTZ) nie jest wzorem jesli chodzi o wydajnosc ukladu hydraulicznego.Zastanow sie tylko czy warto placic wiecej za JXU.Jest co prawda odrobine wiekszy,ale traktorem nie jezdzi sie na wycieczki z osobami towarzyszacymi.Pisales o ladowaczu czolowym,a w tej sytuacji istotna jest zwrotnosc(tu przewage ma Jx).Wybrac musisz sam.Moj JX smiga z trzyskibowym plugiem(ok.1000kg),z 2,2 metrowym agregatem scierniskowym(ok.1100kg) oraz z ciezkim agregatem uprawowym( 1540kg).Z zadna z tych maszyn nie mialem problemow z podnoszeniem,jedynie przy pracy z ag.uprawowym zakladam dodatkowe 100 kg obciaznikow na przod(w przeciwnym razie podnosi troche przod ciagnika).Porownaj ceny obu modeli i rozwaz wszystkie "za"i "przeciw".
   
 
 

BSWP 
aktywista


Pomógł: 39 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 357
Poziom: 17

HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 26/41
 63%
Wysłany: 2011-01-03, 21:28   

Maniek z tym podnoszeniem, to nie tak jak mówisz. Dane, które podałeś są z tabel i podają wartość, jaką w najkorzystniejszym układzie może podnieść podnośnik, czyli 3600kg, a w całym zakresie podnoszenia może dźwignąć 2700kg. Krótko mówiąc ciągnik nie podniesie do oporu masy 3600kg, ani żadnej powyżej 2700. Do maksymalnej pozycji uniesie tylko masę do 2700kg.
Przeglądałem włąśnie katalogi CASE bo kolega maniek dużo już się rozpisywał na temat tych ciągników i mnie to zaciekawiło.
Nie orientowałem się wcześniej w tej marce, ale nawet jeśli jest lepsza od NH, to modele tych obu marek można porównywać. Model JXU jest porównywalny do NH serii T5000, a model JX można porównać do NH serii TD5000. Wynika z tego, że model JX jest tak jakby o klasę niższy od JXU i jeśli cenowo nie ma zbyt dużej różnicy, to warto dopłącić, tym bardziej że będzie to ciągnik do ciężkich prac, a nie pomocniczy. Nie wiem dokładnie jak w CASE, ale w NH max udźwig dla serii td to ok. 3600kg, gdzie w serii t5000 (porównywalnej do CASE JXU) max udźwig to prawie 5800kg w modelu 95km. Różnica ogromna, więc jeśli w CASE jest tak samo, to warto dopłącić.
Różnica w cenie sąsiada mogła wynikać z wyposażenia, bo wystarczy, że ciągnik będzie miał elektroniczny podnośnik i cena już będzie o ok 20tys większa od mechanicznego. Przy zakupie takich drogch sprzętów warto rozejrzeć się w kilku miejscach i porównać ceny z identycznym wyposażeniem.

[ Dodano: 2011-01-03, 21:39 ]
Jeśli chodzi o ciężkie maszyny dla tej mocy, to mam dwa przykłady.
Czterorzędowa sadzarka z koszem unoszonym, zwykła czterorzędowa to nie problem, bo ziemniaki są blisko ciągnika, ale jeśli sadzarka ma unoszony kosz, to zasypuje się ją bardziej z tyłu i w polu ciągnik sobie radzi, ale pełnej nie podniesie.
Drugi przykład to rozsiewacz nawozu. Maszyna, w której liczy się podnośnik, im mocniejszy, tym pojemniejszy może być rozsiewach.
Nie musi to być na w/w 17ha, może w przyszłości gospodarstwo się powiększy a wraz z tym pojawią się większe maszyny.

[ Dodano: 2011-01-03, 21:55 ]
JX nie ma WOM 540 Eco!!! Ja często używam tej prędkości, ciągnik chodzi na mniejszych obrotach i dużo zaoszczędzi się w paliwie. Prasa, opryskiwacz, kombajny, wszystko pracuje na tej prędkości, bo 1000 to za szybko, a przy zwykłych 540 ciągnik musiałby mieć wciąż wysokie obroty.
   
 
 

cedros20000 
debiutant


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 15
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2011-01-03, 23:12   

BSWP Twój ostatni post bardzo mi pomógł w przemyśleniach na temat tego traktorka ;)
Aczkolwiek jeśli chodzi o cieższe sprzęty to jak na razie najcieższą rzecza jaka będzie musał unosić ten traktor to własnie ten pług 4 skibowy. Większość innch maszyn do lżejszych prac mam pod wcześniej wspomiane U c-360, większość z tych maszyn jest dość nowa, bądź dość w dobym stanie dlatego nie chce jeszcze z nich rezygnować. Inną sprawą jest fakt, że podczas lekkich prac taki c-360 zapewne spali mniej od Case, po za tym względy finansowe, mając 17 ha ciężko jest zakupić nowy taktor + kilka maszyn do niego nie biorąc dużego kredytu. Ale patrząc z drugiej strony to traktor będzie u mnie pracował zepewne przez wiele lat i kiedyś na pewno powymieniam większość maszyny na większe ;)
po za tym zaciekawiła mnie ta prędkość WOM 540 Eco? Możesz oszacować jaka mniej więcej jest oszczędność paliwa dzięki temu? Bo własnie mam zamiar kupic również prasę, która współpracowała by z tym ciągniczkiem. Inne lżejsze prace pozostawię c-360, zwłaszcza ze względów ekonomicznych. (No chyba. że komfort pracy w Case tak mi się spodoba, że nie będę chciał już wracać do c-360 :D )
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2011-01-03, 23:23   

Ja w tej chwili lamborghini 90KM używam do wszystkiego. Opony 420 tył. Komfort pracy jest wysiki w porównaniu do c360 używanej teraz do wożenia nawozu za lambo. Moim zdaniem po przejeździe z tą szeroką oponą część kłosów wstaje i są mniejsze straty niż po przednim kole c360.
Ale z tego co się oriętuję w JXU będą z tyłu opony 480 albo 520 a tymi już nie popryskasz i nie obsiejesz nawozów.
   
 
 

BSWP 
aktywista


Pomógł: 39 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 357
Poziom: 17

HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 26/41
 63%
Wysłany: 2011-01-04, 10:46   

Nie sprawdzałem ile dokładnie się zaoszczędzi, ale jeśli kupisz prasę, to prawdopodobnie będziesz pracował także na innych polach, a nie tylko na swoich.
WOM 540Eco to nic innego jak WOM 750, czyli w JXU masz wybór obrotów WOM 540, 750 i 1000 przy obrotach silnika ok. 2200. Pracując z prasą na 540 Eco ciągnik ma obroty ok. 1700 (prasa ma wtedy 540), a nie jak w zwykłym WOM 2200.
Jeśli pług ma być 4skibowy, to myślę, że z obrotowym JX nie da sobie rady lub będzie przeciążony.
Co do innych prac, to np przy kultywatorze JX/JXU mogą spalić mniej od C-360, bo będą miały lekko.
Dla przykładu jeśli jedziesz po drodze na obrotach 1700, to spalisz mniej niż gdybyś jechał na obrotach 2200 przejeżdżająć tą samą drogę. W polu nie jedziesz wolniej, bo włączasz szybszy bieg, więc myślę, że różnica w paliwie nie będzie proporcjonalna do obrotów silnika, czyli 17 do 22, tylko jeszcze większa.
Krótko mówiąc na zwykłym WOM spalisz 22 litry, a na Eco może to być nawet 16 litrów, jeśli oczywiście ciągnik nie będzie przeciążony.
   
 
 

cedros20000 
debiutant


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 15
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2011-01-04, 12:13   

Co do pługa to będzie to raczej zwykły zagonowy tylko, że na resorze. Mam dość wąskie a długie pola, w tym trochę łąk, więc w moim przypadku raczej nie ma sensu dokładać do obrotówki. Wolę zaoszczędzone pieniązki dołożyć do jakiejś innej maszyny np tej prasy.
A z takim zwykłym zagonowym pługiem 4 skibowym nawet ten JX z mniejszym udźwigiem powinien radzić sobie bez problemów?
Z prasą na pewno sporo popracuje, nie tylko u siebie, więc może pieniądze, ktore dołoże do JXU szybko się zwrócą? ;p Tylko właśnie muszę się jeszcze dokładniej dowiedzieć jaka jest różnica cenowa między nimi. Na to mam jednak jeszcze sporo czasu dzięki (przez:P ) PROW.
   
 
 

BSWP 
aktywista


Pomógł: 39 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 357
Poziom: 17

HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 26/41
 63%
Wysłany: 2011-01-04, 13:20   

Ze zwykłą czwórką JX na pewno da sobie radę.
   
 
 

maniek71 
bywalec


Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 85
Poziom: 8

HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 4/19
 21%
Wysłany: 2011-01-06, 21:01   

Jezeli myslisz o zagonowej czworce,to 80-konny JX wystarczy,jesli obrotowy-to raczej trojka,chyba,ze masz b.lekkie ziemie to i z czworka dalby rade.Co do WOM-standardowo jest 540 i 1000 obr/min. 540E wystepuje jako opcja.540E da sie uzyc do opryskiwacza lub rozsiewacza,ale przy prasie to przy niskich obrotach silnika moze byc slabo.Kolega BSWP ma racje,ze mozna w ten sposob zaoszczedzic paliwo,ale raczej nie przy prasie.Ja radze sobie w ten sposob,ze ustawiam na 1000 i jade np.z rozsiewaczem przy niskich obrotach. A co do ciezszych maszyn-tez nie jest zle z uwagi na stosunkowo wydajna pompe hydr."mega flow" o wydatku 61 l/min.JXU jest niewatpliwie o klase wyzej,ale roznica w cenie moze byc spora,a do zwyklych prac powinien wystarczyc tanszy JX (moim skromnym zdaniem)-zwlaszcza przy nieduzym areale.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google