Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Ryzyko pogodowe

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ekonomika » Finanse » Ryzyko pogodowe

Ryzyko pogodowe
Autor Wiadomość

PiotrM 
czytelnik


Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2011-04-27, 13:12   Ryzyko pogodowe

Witam,

ostatnio natknąłem się na temat zarządzania ryzykiem pogodowym. Dla rolnictwa jest on szczególnie istotny. Zarządzanie ryzykiem pogodowym pozwala ubezpieczyć się od niekorzystnych warunków meteorologicznych, takich jak np. przymrozki lub brak (albo zbyt duża ilość) opadów. Jeżeli pogoda w danym okresie nie sprzyja, to wypłacana jest kwota, która może pokryć np. straty związane z niedostatecznymi plonami.

Mam pytanie: czy w polskim rolnictwie jest to już temat znany i czy byłoby zainteresowanie na tego typu usługi?

PS. Nie znam się na rolnictwie, natomiast znam się na finansach i zastanawiam się, czy warto zająć się tematem ryzyka pogodowego.

Pozdrawiam serdecznie.
   
 
 

Kondzio40 
czytelnik


Dołączył: 21 Cze 2011
Posty: 5
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2011-06-21, 14:37   

Ale są odpowiednie polisy, rząd miał coś tam dopłacać aby polisy były obowiązkowe, ale chyba nic z tego nie wyszło, bo temat ucichł.
_________________
Gdzie te pieniądze na wieś są???
   
 
 

PiotrM 
czytelnik


Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2011-06-22, 08:33   

Wydaje mi się, że są to ubezpieczenia od katastrof, lub też właśnie od utraty zbiorów itp. Natomiast wiadomo jak jest z ubezpieczeniami - trzeba walczyć z instytucją finansową, która chce nam wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie, czasami trzeba czekać na tą wypłatę i inne problemy też się pojawiają. Natomiast mam na myśli takie instrumenty finansowe, które będą gwarantowały określoną sumę pieniędzy za np każdy stopień temperatury niższy niż oczekiwany, lub niż średnia miesięczna. Wszystko byłoby jasne i klarowne, nikt nie mógłby kwestionować sumy wynagrodzenia.
Pozdrawiam.
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2011-06-22, 08:52   

W tej chwili rolnik ma obowiązek ubezpieczyć 50% swoich upraw.

Co do ubezpieczeń od temperatury to jest niemożliwe bo wystarczy że w czerwcu będzie poprostu niższa temperatura ale nie bedzie opadów - wtedy może nie być spowolnienia wzrostu roślin a w ręcz może być lepszy bo przy zbyt wysokiej temp fotostynteza zawlnia a czasami jest zahamowana - co wtedy za co rolnik ma otrzymać ubezpieczenie a rozumując to co pisałeś temp. była niższa od średnich wieloletnich.

Wystarczy jeśli rolnik otrzyma pięniądze z ubezpieczenia w razie zniszczenia uprawy przez grad, ulewę która zmyła wszystko, długotrwałą suszę itp.

Rolnictwo to loteria i każdy kto się tym zajmuje o tym wie. Moim zdaniem aby zabezpieczyć się przed takimi katastrofami trzeba mieć urazmaicony płodozmian i wtedy jek na jednym stracisz z powodu np złej pogody dla innej rośliny może być to sprzyjające.
   
 
 

PiotrM 
czytelnik


Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2011-06-24, 08:51   

Mimo wszystko obstawiam przy swoim, że dałoby się określić idealne warunki pogodowe dla określonych zbiorów (nie tylko temperatura, ale i opady itp), ocenić ile rolnik by chciał zarobić w danym roku, i jakie warunki musiały by być, żeby to mu się udało. Jeżeli warunki by były gorsze niż wymagane, to plony też by były gorsze, przez co rolnik nie zarobiłby tyle, ile by chciał. Natomiast posiadając taki instrument finansowy, za każdy parametr gorszy niż oczekiwany, dostawałby jakieś wynagrodzenie, dzięki czemu zarobiłby tyle, ile planował i nie miał problemów np. ze spłatą kredytu. Jeśli natomiast warunki byłyby "lepsze, niż potrzeba" to ze zbiorów zarobiłby więcej niż planował, ale musiałby część zapłacić w ramach tego instrumentu fin.
Loteria jest, ponieważ działalność rolnicza jest uzależniona od pogody. W związku z tym w jednym roku są świetne plony, a w drugim mogą nie być żadne. Nie da się zaplanować swoich przychodów. Derywaty pogodowe (instrumenty fin., o których wspominałem) pozwoliłyby w pewnym stopniu wyeliminować czynnik losowości i zaplanować swoje zarobki/wydatki.
Wiem, że brzmi to skomplikowanie i mało realnie, ale takie rozwiązania istnieją już np. w USA.
Pozdrawiam.
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2011-06-26, 20:50   

Tylko znadź firmę ubezpieczeniową w Polsce która na to pójdzie.
Jest jeszcze kwestia Uprawy która w Polsce stoi na różnym poziomie.
Rolnik chyba musiałby sam okresłić jakiego plonu może się spodziewać na swoich polach ponieważ różnica w stosowanych technologiach występująca w Polsce jest ogromna. Nie można porównywać człowieka posiadającego 20ha C-360 i C-330 do człowieka posiadającego 500ha wykorzystującego GPS, mapy plonów, najnowsze technologie uprawy, nawożenia i zbioru ponieważ średni plon pierwszego wynosi powiedzmy przy pszenicy średnią krajową czyli ok 4t/ha a u drugiego 10t/ha i co wtedy pierwszemu dopłacać że ma mało a drugiemu zabierać bo ma dużo co wynika z różnic w uprawie.

Jeśli uda ci się zebrać tyle informacji aby ten system działał i nikogo nie krzywdził ani biednego ani bogatego sam bym się nad takim czymś zastanowił.
   
 
 

PiotrM 
czytelnik


Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2011-06-27, 08:29   

Każdy rolnik miałby indywidualnie skonstruowany instrument, sam by ustalał w jakiej wysokości dostanie wypłatę. Np. za każdy jeden stopień poniżej średniej miesięcznej dostawałby 10000 zł, a powyżej musiałby zapłacic 10000 zł. Albo np za więcej niż 5 dni w miesiącu w których temperatura spadła poniżej 8 stopni, dostaje jakieś odszkodowanie. Polegało by to na swego rodzaju zakładzie - ja jako rolnik zakładam się z np. bankiem, i jeżeli pogoda będzie nieodpowiednia, przez co będę miał niższe plony, bank mi wypłaca kasę, w przeciwnym wypadku, gdy będę miał wyjątkowo dobre plony, ja mam nadwyżkę finansową i muszę zapłacić bankowi. Natomiast rzeczywiście w Polsce nie ma jeszcze żadnej instytucji, która by na to poszła, więc na razie nie jest to możliwe.
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2011-06-27, 18:41   

Z tego co czytam w twoich postach uważam że w 100% chyba sam nie wiesz jak to dokładnie działa ale jeśli wiesz to nie dawaj przykładów na bagatelnych sumach 10 000zł tylko na kwotach realnych biorąc pod uwagę średnią cenę skupu płodów rolnych oraz jakie obniżki plonów mogą występować - procentowe obliczanie straty musiałoby być poparte testami labolatoryjnymi z kontrolą ilości wody dostarczonej rośliną, sumy temperatur podczas okresu wegetacji rośliny, wilgotności powietrza i natężenia światła.

Jeśli coś takiego cię naprawdę interesuje musisz podać dokładne szczegóły ponieważ może się zdarzyć że np temp będzie troszkę wyższa lecz inne czynniki nieokreślone w umowe z bankiem czy firmą ubezpieczeniową spowodują to iż wielkość plonu nie zostanie powiększona a bankier nie będzie przecież kontrolował rolnika w polu podczas zbiorów aby sprawdzić czy rolnik nie stara się oszukać banku.

Jeśli naprawdę masz pojęcie na ten temat napisz dokładnie jak to działa w USA używając prostego języka a nie języka Balcerowicza lecz umieszczając jak najwięcej szczegółow na temat zasady działania tego systemu.
   
 
 

hodowca61 


Pomógł: 85 razy
Wiek: 62
Dołączył: 07 Lut 2010
Posty: 1075
Poziom: 28

HP: 39/1963
 2%
MP: 937/937
 100%
EXP: 75/87
 86%
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-06-27, 18:57   

Firmy ubezpieczeniowe już by umiały się zabezpieczyć żeby za dużo nie wypłacić.
   
 
 

PiotrM 
czytelnik


Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2011-06-29, 13:44   

Syty01 - to jest temat dość skomplikowany, ciężko go wytłumaczyć nie używając "języka Balcerowicza", natomiast widzę, że mniej więcej załapałeś o co chodzi. Ja nie jestem rolnikiem, więc się nie znam na uprawie roślin, i dlatego poruszyłem tutaj ten temat, żeby się dowiedzieć na ile takie rozwiązanie byłoby możliwe w Polsce. Ten temat nie odnosi się tylko do rolnictwa, również do energetyki, turystyki, branży spożywczej itp. W energetyce dość łatwo można obliczyć - przy średniej miesięcznej temperaturze 20 st. przeds. energ. sprzeda 20GWh energii, a przy temperaturze 10 st. sprzeda 40 GWh energii. Dzięki temu może ustalić, że temperatura 15 st. mu gwarantuje taki przychód ze sprzedaży energii, jaki chciałoby osiągnąć, natomiast każdy stopień niżej powoduje, że zarobi więcej (tą nadwyżkę wtedy oddaje bankowi), a każdy stopień wyżej powoduje, że zarobi mniej, niż się spodziewało, ale za to dostanie te pieniądze od banku. Myślałem, że w rolnictwie też byłoby to możliwe, ale widzę, że jednak się myliłem, byłoby to za bardzo skomplikowane.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google