Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Pytanie o plantację choinek?

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ogrodnictwo » Szkółkarstwo » Pytanie o plantację choinek?

Pytanie o plantację choinek?
Autor Wiadomość

dzabus 
czytelnik


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2010-09-07, 10:58   Pytanie o plantację choinek?

Witam wszystkich,
mam zamiar założyć plantację choinek z racji tego, że posiadam trochę gruntów rolnych. Poprawka właścicielami są moi rodzice ale mogę z nich korzystać. Nie jestem rolnikiem w rozumieniu prawa. Teraz pytanie jest następujące:
Jak oficjalnie (legalnie) założyć taką plantację choinek i jakie trzeba spełniać warunki żeby można potem legalnie sprzedawać te choinki. Chcę jak najbardziej zrobić to na poważnie. Proszę nie pytać się mnie o doświadczenie bo w tym temacie jest to nieistotne. Chodzi mi wyłącznie o kwestie prawną albo jakieś sposoby żeby obejść ewentualne przeszkody.

Czytałem o przypadku, że osoba założyła plantację a potem starosta chciał ową ziemie przekształcić na rolną? Długa sprawa i męcząca.

Czy choinka mierząca powiedzmy 20m może zostać wycięta z terenów rolnych bez zezwolenia? Przecież jest to chyba dozwolone?

Gdyby ktokolwiek wiedział coś na ten temat to proszę o informację będę wdzięczny.

Pozdrawiam
   
 
 

wojtek_dafxf105 



Pomógł: 53 razy
Wiek: 28
Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 821
Poziom: 25

HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 55/73
 75%
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2010-09-07, 14:34   

ja bym z tym pytaniem udal sie na jakies forum lesnicze :-D czy cos podobnego bo tam siedza spece w tych sprawach ale moze i na naszym sie ktos znajdzie
_________________

   
 
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2010-09-07, 18:26   

Taką uprawę trzeba traktować jak uprawy szkółkarskie nie leśne. Drzewa z własnej szkółki sprzedajesz bez żadnych pozwoleń, a wiek nie ma w tym wypadku znaczenia. Przesadza się nawet dosyć wiekowe drzewa.
Najlepiej zacznij od zgłoszenia do GUS i zdobądź regon. Później możesz zacząć sadzić szkółkę i ją pielęgnować.

Pozdrawiam
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

dzabus 
czytelnik


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2010-09-08, 08:58   

Cytat:
Taką uprawę trzeba traktować jak uprawy szkółkarskie nie leśne. Drzewa z własnej szkółki sprzedajesz bez żadnych pozwoleń, a wiek nie ma w tym wypadku znaczenia. Przesadza się nawet dosyć wiekowe drzewa.
Najlepiej zacznij od zgłoszenia do GUS i zdobądź regon. Później możesz zacząć sadzić szkółkę i ją pielęgnować.


Słyszałem, że jak ktoś jest rolnikiem to może sprzedawać takie rzeczy jak swoje produkty rolne bez zakładania szkółki. Rozumiem, że jak bym chciał ja założyć taką plantację to bym musiał założyć działalność, tak? A jeżeli ta ziemia jest własnością rolnika, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest na VAT to może taką plantacje prowadzić i potem sprzedawać jako swoje drzewka z plantacji?
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2010-09-08, 09:55   

Opłacasz KRUS ???
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

dzabus 
czytelnik


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2010-09-08, 18:46   

Cytat:
Opłacasz KRUS ???


Nie opłacam ale można być rolnikiem i prowadzić działalność gospodarczą i być ubezpieczonym w ZUS. Jak wtedy to jest traktowane?[/quote]
   
 
 

baj 
bywalec


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 64
Poziom: 6

HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 13/14
 92%
Wysłany: 2010-09-08, 23:45   

Plantacje choinek traktowane są jak inne uprawy rolne.Chcąc założyć plantacje choinek nie występujemy o zgodę do organów administracji państwowej.Nikogo nie pytamy jak chcemy posadzić choinki na polu.


Sprzedajemy choinki podobnie jak inne płody rolne jeśli wycinamy choinki do wieku 5 lat (prawdopodobnie niedawno dokonano zmiany w ustawie i ten okres wydłużył sie do 10 lat).W późniejszym okresie o pozwolenie występujemy do wójta ,burmistrza gminy(Ustawa o ochronie przyrody z2004r)Podobnie żeby wyciąć,wykopać choinkę 20 metrową rosnącą na gruncie ornym należy uzyskać zgodę w urzędzie gminnym.Z mojego doświadczenia ,nigdy nie miałem trudności otrzymania zgody na wycięcie drzewa z gruntu ornego.Pozwolenie z urzędu otrzymuje się bez opłat

pozdrawiam
   
 
 

dzabus 
czytelnik


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 6
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2010-09-09, 07:01   

Cytat:
Plantacje choinek traktowane są jak inne uprawy rolne.Chcąc założyć plantacje choinek nie występujemy o zgodę do organów administracji państwowej.Nikogo nie pytamy jak chcemy posadzić choinki na polu.


Sprzedajemy choinki podobnie jak inne płody rolne jeśli wycinamy choinki do wieku 5 lat (prawdopodobnie niedawno dokonano zmiany w ustawie i ten okres wydłużył sie do 10 lat).W późniejszym okresie o pozwolenie występujemy do wójta ,burmistrza gminy(Ustawa o ochronie przyrody z2004r)Podobnie żeby wyciąć,wykopać choinkę 20 metrową rosnącą na gruncie ornym należy uzyskać zgodę w urzędzie gminnym.Z mojego doświadczenia ,nigdy nie miałem trudności otrzymania zgody na wycięcie drzewa z gruntu ornego.Pozwolenie z urzędu otrzymuje się bez opłat


Czyli jeżeli mam dostęp do ziemi rolnej to mogę sadzić na niej choinki, a potem po tym jak urosną można bez problemu ściąć je, na sprzedaż, tak?
Mógłby ktoś naprowadzić mnie na ustawę, która to reguluje?

Jeszcze sprawa odnośnie sprzedaży takich choinek to czy po wycięciu trzeba mieć jakieś pozwolenie od właściciela gruntów żeby potem straż miejska albo policja nie wlepiła kary na ulicy podczas sprzedaży?

Dziękuję za pomoc naprawdę jest przydatne to co tu piszecie:)
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google