Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Nowicjusz na roli

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Mechanizacja » Maszyny rolnicze » Nowicjusz na roli

Przesunięty przez: KLAK
2008-06-12, 20:12
Nowicjusz na roli
Autor Wiadomość

Jerzy 
debiutant


Wiek: 75
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
  Wysłany: 2008-06-10, 09:29   Nowicjusz na roli

Od dwóch lat "uczę się" rolnictwa poprzez czytanie rolniczych książek i jeżdżąc do hodowców. Przymierzam się do zakupu 6/7 ha gospodarstwa, które ma być ekologiczne.
Planuję hodowlę kilkunastu kóz, kilkunastu alpak, kilkudziesięciu kur, 2 świnie (koniecznie rasy złotnickiej), kilku kaczek, gęsi itd..
Planuję też 1 ha uprawy wierzby energetycznej dla celów grzewczych i ciepłej wody.
Zakładam kupno ciągnika o mocy 80KM. I teraz następuje pytanie...
Którzy z obznajmionych rolników podpowiedzą jakie powinienem mieć maszyny i urządzenia aby być w miarę niezależnym...[/b]
   
 
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-10, 12:40   

Zakładam że będziesz chciał wyżywić te zwierzęta?? Musisz napisać co chcesz posadzić, zasiać na polu wtedy napiszemy co będzie Ci potrzebne
A narazie zacznijmy od podstawowych a list jest długa ;-)
przyczepa plug brony kultywator kosiarka siewnik
Czekamy na sprecyzowanie wówczas na pewno coś poradzimy

PS> Alpaki =>świetny pomysł ;-)
Co do wierzby energetycznej posadź ja na najsłabszych glebach, literatura rzadko podaje iż oprócz tego że nadaje się ona do rekultywacji skażonych terenów, ciągnie z gleby wartościowe składniki i później ciężko żeby po niej coś dobrze plonowało bez "dobrych" dawek nawozów
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

Jerzy 
debiutant


Wiek: 75
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2008-06-10, 16:58   

Tak, wyżywienie tych zwierząt, to jedno, żywienie swojej rodziny (3 osoby), to drugie, a po trzecie, jakaś komercja z rolnictwa.
Planuję mieć swoje ziemniaki, a wiem, że przy nich praca jest ogromna. Znajomy rolnik (gospodarstwo eko) kiedyś mi mówił, że sąsiad ma mało roboty z ziemniakimi, ponieważ najważniejsza praca przy nich, to ileś tam oprysków na zarazę czy stonkę, a on ma masę pracy, ale ziemniaki sąsiada kosztują 30 gr./kg, a jego 1,- zł./kg.
Planuję też inne warzywa, truskawki i plantację malin - komercyjnie.
Wiem, że plantacja wierzby wyjaławia ziemię, ale tym nie będę się zamartwiał, ponieważ plantacja wierzby może funkcjonować na ziemi ok. 25 lat, a ja mam notabene - 60 lat..... :mrgreen:
Gospodarstwo kupię w przyszłym roku, ale już teraz "uczę się", bo nie chcę siedzieć z założonymi rękoma.
Może ktoś z uczestników forum wie o sprzedaży niedużego gospodarstwa..., ale ziemia nie może być gorsza od IV b.
A jak ma się agregat uprawowy do moich zamierzeń? Agregat jest z siewnikiem i bez...
Z wyczytanych postów zapisałem sobie, że dobry jest pług 3-skibowy, obracalny.
Na pewno muszę mieć gniotownik ziaren zboża, ponieważ alpaki poza sianem jedzą gniecioną kukurydzę.
Będę dokładnie śledził podpowiedzi fachowych rolników, aczkolwiek trochę boję się tych podpowiedzi ze względu na stare powiedzenie, gdzie 3 Polaków, tam cztery zdania... :-D
   
 
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-10, 21:08   

Widzę, ze chcesz mieć park maszynowy na wysokim poziomie, więc co do ziemniaków: sadzarka dwurzędowa łańcuchowa, kopaczka elewatorowa lub kombajn z serii BOLKO, do tego obsypnik; do rozsiewania nawozów rozsiewacz podwieszany w zupełności wystarczy na 7 ha. Co do agregatu siewnego myślę, że koszty wysokie i na 7 ha nie opłaca się ale skoro chcesz to na pewno zaoszczędzisz na przejazdach i na czasie. Poza tym agregat z siewnikiem jest ciężki i nie wiem czy 80KM na cięższych glebach da sobie radę (oczywiście zależy od szerokości agregatu)

Jeszcze pomyśl jaka pasza dla zwierząt na zimę czy siano czy sianokiszonka??
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

Jerzy 
debiutant


Wiek: 75
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2008-06-10, 21:35   nawadnianie...

Jakie są Wasze doświadczenia z nawadnianiem, kiedy jest dłuższa susza?
Jakie jest Wasze zdanie z nawadnianiem kropelkowym, i do jakich roślin?
Wiem jakie są przepisy odnośnie studni głębinowych. Jakie są przyczyny pozwolenia na wywiercenie takiej studni, a jakie są orzyczyny jej odmowy?
   
 
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2008-06-10, 22:04   Re: nawadnianie...

Jerzy napisał/a:
Wiem jakie są przepisy odnośnie studni głębinowych. Jakie są przyczyny pozwolenia na wywiercenie takiej studni, a jakie są orzyczyny jej odmowy?

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1659

Pozdrawiam
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

Jerzy 
debiutant


Wiek: 75
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2008-06-11, 00:00   

Sianokiszonka chyba znacznie lepsza. A możesz mi przybliżyć wyższość sianokiszonki niż siana?
A dlaczego w Polsce rzadko się stosuje zielonkę w postaci sadzenia topinamburu?
Plon wynosi aż 250 do 500q/ha., a sadzenie jest podobne jak sadzenie ziemniaków.
   
 
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-11, 00:13   

Co do sianokiszonki to podsumowujac podam tylko to:
skarmiając 100 kg trawy można uzyskać następujące ilości mleka:
- trawa pastwiskowa - 33 litry,
- sianokiszonka - 29 litrów,
- kiszonka z traw podsuszonych - 26 litrów,
- siano łąkowe bardzo dobrej jakości - 19 litrów,
- siano suszone na pokosach w deszczu - 8 litrów.
A do poczytania:
Artykul

A co do topinamburu tj słonecznik bulwiasty sprowadzony do Polski na cele walki z dzikami sadzony miał być koło lasów tak żeby dziki omijały pola rolników a zajadały się topinamburem. Niestety nie posmakował on im. A tak na poważnie łodygi topinamburu są owłosione i zwierzęta niechętnie go jedzą.
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

Jerzy 
debiutant


Wiek: 75
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2008-06-11, 15:34   

"Co do agregatu siewnego myślę, że koszty wysokie i na 7 ha nie opłaca się ale skoro chcesz to na pewno zaoszczędzisz na przejazdach i na czasie. Poza tym agregat z siewnikiem jest ciężki i nie wiem czy 80KM na cięższych glebach da sobie radę."

Od rodzaji agregatów w sprzedaży (nowych lub używanych) można dostać oczopląsu. (W komunie pod tym względem było o tyle łatwiej, bo wyboru nie było żadnego... :lol: )
I tak: agregat aktywny
agregat wirujący
agregat wahadłowy
agregat hydrauliczny
agregat ścierniskowy
agregat talerzowy
agregat uprawowo-siewny bierny
Czy możesz mi KLAKU podpowiedzieć i scharakteryzować powyższe agregaty. Oczywiście w lapidarnym skrócie...
   
 
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-11, 17:46   

Więc zacznijmy:
Agregat talerzowy

Agregat ścierniskowy

Agregat hydrauliczny:

Agregat uprawowy:

Agregat uprawowo-siewny:



Agregaty to połączenia dwóch lub więcej maszyn rolniczych. ich nazwy nakierowują nas na ich przeznaczenie. I tak pokrótce:
    Agregat uprawowo-siewny można stosować jako maszynę samodzielną lub agregatować za pomocą wydźwigu z siewnikami rzędowymi o tej samej serokości roboczej.Zestaw składający się z agregatu i siewnika służy do jednoczesnego doprawiania gleby i siewu. Jest to układ korzystniejkszy od tradycyjnego ze wzgledów ekonomicznych (skrócenie czasu pracy, zmniejszenie zużycia paliwa).A także zmniejsza ugniatanie gleby poprzez mniejszą ilość przejazdów.
    Agregat hydrauliczny- Przeznaczony do przygotowania wszystkich rodzajów gleb pod siew. Szczególnie nadaje się do uprawy przedsiewnej pod buraki. Zadaniem agregatu jest spulchnianie i wyrównywanie górnej warstwy gleby, rozbijanie i kruszenie brył zaskorupiałej powierzchni pola oraz ugniatanie podłoża dla lepszego podsiąkania wód gruntowych. Wyposażony w hydrauliczny układ składania.
    Agregaty ścierniskowe- do prac po ścięciu np zboża i przygotowania pola do siewu bez konieczności podorywki
    Agregat talerzowy- ten przedstawiony na fotografi: * Dwa rzędy talerzy zębatych 510 mm indywidualnie łożyskowanych, odstęp 24 cm w rzędzie, kąt cięcia 20 stopni, dolny uchwyt 15 stopni,
    * Bezobsługowe sprężyny dla wyrównywania gruntu i zabezpieczenia przeciążeń
    * Głębokość pracy 4-12 cm
    * Wyposażony w 24 szt. talerzy
    * Zapotrzebowanie mocy - 80 KM
    * Waga 1250kg



Co do wirujących i wahadłowych to są agregaty aktywne napędzane prawdopodobnie od WOM i ich nazwa sugeruje nam o kierunku ruchu części aktywnej

Cytat:
Maszyny uprawowe — zwane też narzędziami ak­tyw­ny­mi, oprócz ruchu postępowego wykonują także inne ruchy nie­zgod­ne z kierunkiem i prędkością ru­chu ca­łej maszyny (obrotowe, wahadłowe, wi­bra­cyj­ne). Wy­ma­ga­ją napędu elementów ro­bo­czych. Na­leżą do nich m.in. gle­bo­gry­zar­ka, pługofrezarka, bro­na rotacyjna.


Pozdrawiam
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

JoHnY_D 
bywalec


Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 68
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 3/16
 18%
Wysłany: 2008-06-13, 18:16   

a po co Ci ciągnik 80 KM na 30 ha? Wystarczy stara 60-ka, pług 3 skibowy zagonowy, brony i kultywtor, stary siewnik. Do zbioru traw - kosiarka rotacyjna i wicher.

Z czego chcesz inwestować? Napadłeś na bank?:D Chyba jeszcze nie wiesz ile to wszystko kosztuje...:)

Ziemia 30 ha, średniej i słabej klasy - min. 10 tys zł za ha czyli 30 x 10000 = 300000
Ciągnik 80 KM - od 100 do 200 tys.
maszyny...z 300 tys?
To już masz...hmm 700 tysięcy złotych!

Zastanów się jeszcze z pięć może dziesięć a i sto razy nie zaszkodzi zanim władujesz kupę kasy, a potem będziesz spłacał to przez te 60 lat:) Może lepiej zainwestować w jakiejś innej dziedzinie?:) No chyba że wygrałeś w totka...:)
   
 
 

superagroman 
debiutant


Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 12
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 2/8
 25%
Wysłany: 2008-06-13, 22:26   

Co to za posty czy ten koleś (Jerzy) se jaja robi te pytania to jakaś ściema w jakich on realiach żyje to nie jest tak że se teraz zaplanuje i tak bendzie a zresztą JoHnY_D ma racje co do kasy ludzie zapieprzają cały rok by muc kupić chodz jedną maszyne a ten z góry jak leci bierze wszysko a zresztą ciągnik 80KM na 6/7 ha do tego pług 3 skibowy obracany siewnik z agregatem on chyba chce wszysko w jeden dzień obrobić. Nie dzienki za takie akcje coś tu naprawde nie gra!!!
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2008-06-13, 22:51   

Każdy ma jakieś hobby i jeżeli to mu odpowiada i tak chcę żyć to pomóżmy a nie negujmy tego. Ktoś musi zająć się ziemią żeby nie leżała odłogiem. Nawet jeżeli Jerzy wygrał w totka :-)

Pozdrawiam i przypominam o regulaminie i pisaniu na temat bo będziemy usuwać takie posty
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

Jerzy 
debiutant


Wiek: 75
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2008-06-14, 00:11   

Nie, żadnej ściemy nie robię. Nie planowałem zakupu 30 ha jak pisze JoHnY_D, tylko 6-7, może 10 ha.
Mój znajomy rolnik spod Częstochowy hoduje kury nieśne i 4 razy w roku 1500 brojlerów.
Morduje się małym ciągnikiem 30 KM, i właśnie mnie przestrzegał przed jego zakupem.
Radził 80 KM za min. 35 tys. zł., sugerując, że więcej taki ciągnik spali, ale zrobi bardzo dużo. A ja po obejrzeniu wielu stron o używanych ciągnikach, postanowiłem kupić ok. 20-letniego Fendt-a.
Z kolei uwagi superagroman-a są dla mnie dziwne i nic mi nie dają...(wybacz superagroman)... :-)
Pisząc pierwszy post na tym forum obawiałem się słusznie różnych kąśliwych uwag.
Ale nie zrażam się (na razie), bo bardzo rzeczowo odpowiadał na moje pierwsze posty -KLAK. I jego posty sprawiły, że byłem zadowolony, iż trafiłem właśnie na to forum...
Bardzo wiele i z przejęciem czytam o uprawie i kulturze ziemi, o różnych hodowlach i plantacjach roślin. Jeżdżę do rolników.
A naprawdę nie ma znaczenia (jak imputują mi forumowicze), czy ja napadłem na bank, wygrałem w totka, czy w inny sposób...
Nie posłucham z tym zastanawianiem się JoHnY_D, bo ja już dawno postanowiłem i mam kilkanaście przyczyn, które sprawiły, że muszę zamieszkać na wsi.
   
 
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-06-14, 08:27   

Jerzy masz prawo realizować własne plany podziwiam Twój upór i chciałbym zaznaczyć że praca na roli bądź co bądź jest ciężką pracą ale odpowiednie zmechanizowanie ułatwia ją niesamowicie ;-) mam nadzieję że będziesz na bieżąco informował nas o Swoich postępach


PS> jak potrzebujesz informacji o uprawie pisz śmiało pomożemy ;-)


Pozdrawiam
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
Ostatnio zmieniony przez KLAK 2008-06-14, 08:29, w całości zmieniany 1 raz  
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google