Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) Nr 834/2007 w ekologicznej produkcji roślinnej żyzność i aktywność biologiczna gleby utrzymywana jest poprzez stosowanie płodozmianu z udziałem roślin motylkowatych oraz maksymalne wykorzystanie nawozów naturalnych i organicznych powstających w gospodarstwie. W przypadku, kiedy zabiegi te nie zapewniają osiągnięcia lub poprawy żyzności gleby dozwolone jest stosowanie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zawartych w zamkniętym wykazie dopuszczonych do obrotu, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym państwie członkowskim.
W rolnictwie ekologicznym dopuszczone jest stosowanie nawozów mineralnych niepochodzących z syntezy chemicznej o niskim stopniu rozpuszczalności i koncentracji składnika pokarmowego. Nie zezwala się na stosowanie mineralnych nawozów azotowych. Są to wytyczne IUNG-PIB w Puławach, który jest jednostką organizacyjną oceniającą i potwierdzającą zgodność w zakresie wymagań określonych w przepisach rolnictwa ekologicznego dla nawozów i środków poprawiających właściwości gleby do produkcji ekologicznej.
Istotą nawożenia w rolnictwie ekologicznym jest utrzymanie lub podwyższenie żyzności i biologicznej aktywności gleby oraz stworzenie optymalnych warunków rozwoju roślin. Podstawowymi nawozami w gospodarstwie ekologicznym są: obornik, kompost, gnojówka i woda gnojowa oraz nawozy zielone. W rejonach górskich dopuszcza się stosowanie gnojowicy, pod kontrolą doradcy. Można stosować także nawozy uzupełniające takie jak: nawozy mineralne – mielone skały: bazalt, bentonit, gips, kizeryt, dolomit, wapno magnezowe, wapno węglanowe, kreda nawozowa (pojezierna, łąkowa, margiel), boraks; nawozy potasowe: kainit, kalimagnezja, siarczan potasu, skały fosforytowe (mączki), popiół drzewny, nawozy organiczne – mączka z kości, krwi, rogów, pierza, skorupy jaj, mączka rybna, odpady z własnego gospodarstwa, makuchy, kora drzewna i trociny oraz muł i osady z naturalnych zbiorników wodnych, torf w ilości do 20% w podłożach do produkcji rozsad.
W tej sytuacji wydarzeniem wielkiej wagi jest dopuszczenie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach do stosowania w rolnictwie ekologicznym pierwszego doglebowego nawozu azotowego. Umożliwienie zastosowania nawozu azotowego wpłynie na podniesienie i poprawę jakości i ilości płodów rolnych, bez uszczerbku dla ekologicznych walorów płodów rolnych. Brak możliwości efektywnego nawożenia sprawiał producentom wiele problemów. To nowe, innowacyjne rozwiązanie, które dostępne jest dla producentów od tego sezonu na pewno zmieni technologię nawożenia upraw ekologicznych.
Fertil 12,5 N jest to pierwszy nawóz azotowy dopuszczony w Polsce do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Dużą zaletą produktu jest jego wielofunkcyjne działanie. Zaopatruje rośliny w azot, pełni funkcję użyźniacza glebowego i ukorzeniacza roślin. Zawarte w nawozie organiczne formy azotu (12,5%) i węgla (40%) są stopniowo i całkowicie uwalniane do gleby, a następnie w ciągu sezonu wegetacyjnego efektywnie pobierane przez rośliny i mikroorganizmy glebowe. Nawóz poprawia fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości gleby. Dzięki dużej zawartości materii organicznej nawóz ten istotnie zwiększa dostępność wody i składników mineralnych w glebie dla roślin, poprawia żyzność i życie biologiczne gleby, a także przeciwdziała przenawożeniu roślin i zanieczyszczeniu środowiska glebowego nadmiarem azotu. Wzbogaca glebę w substancję organiczną, dlatego jest polecany do stosowania szczególnie na glebach ubogich w próchnicę. Co ważne, jednorazowe zastosowanie nawozu zaspokaja całkowite zapotrzebowanie roślin uprawnych na azot. 5% całkowitego azotu stanowi rozpuszczalny w wodzie azot organiczny, który występuje w formie aminokwasów. Związki te wpływają stymulująco na rozwój systemu korzeniowego roślin, poprawiając ich ukorzenianie. Stała zawartość tego parametru w nawozie jest bardzo trudna do uzyskania w warunkach produkcyjnych.
Pojawienie się na polskim rynku nawozu azotowego dopuszczonego do stosowania w uprawach ekologicznych spowoduje przełom w technologii nawożenia tych upraw.
Ostatnio często prowadzę szkolenia dla rolników ekologicznych. Jest masa produktów w tym użyźniaczy glebowych, stymulatorów czy nawozów mikro makroelementowych dolistych stosowanych masowo w rolnictwie konwenkcjonalnym z certyfikatem do rolnictwa ekologicznego w tym wspomniany w artykule Fertil - nawóz azotowy, NaturalCrop SL - koncentrat aminokwasowy(azot dolistny), Hrebagreen - dolistny nawóz wapniowo-krzemowy z mikroelementami, PRP Sol, Acra Kombi, Humac agro, mączka bazaltowa, bakterie z 3 lub 4 firm ograniczające nam patogeny, wapno magnezowe z niektórych kopalni, Timac, nawozy fosforowe itp. Odpowiednie dopasowanie produktów w uprawie ekologicznej nie eliminuje jej w żadnym względzie z konkurencyjniści pod względem jakości i ilości plonów - największym problemem jest niewiedza rolników. Ja posiadam wykaz produktów dopuszczonych i wiem że z ochrona i nawożenie nie jest naprawde problemem ale rolnicy nie mają odpowiedniej wiedzy i liczą na pogodę nie doszkalając się i nie szukając rozwiązań.
Pomógł: 6 razy Dołączył: 24 Sie 2008 Posty: 64
Poziom: 6
HP: 0/104
0%
MP: 49/49
100%
EXP: 13/14
92%
Wysłany: 2014-01-31, 01:04
Syty01 napisał/a:
O rolnicy nie mają odpowiedniej wiedzy i liczą na pogodę nie doszkalając się i nie szukając rozwiązań.
Rolnicy mają wiedzy wystarczająco .Do orania i siania niepotrzebne jest zaliczanie korytarzy na wyższych uczelniach a trzeba tylko „mieć głowę na karku” .
Rolnik wykonuje to co mu się opłaca i co mu przynosi korzyści materialne. Nie sugeruje się krzykliwymi reklamami telewizyjnymi w wykonaniu pajaców psełdoaktorów. Rolnikowi nie wciśnie się ciemnoty ,głupoty np. że 1 kg nawozu zastąpi 30 ton obornika bo i takie głupoty się wypisuje. Często spotykam w artykułach ,reklamówkach zachwalających jakieś środki produkcji błędy w terminologii, co świadczy że zostały pisane przez osoby nie znające się na sztuce rolniczej.
Rolnik musi otrzymywać rzetelną wiedze ,które są poparte doświadczeniami zastosowań i które przynoszą wymierne korzyści materialne. Muszą otrzymać wiedze gdzie były przeprowadzone doświadczenia danego środka produkcji jak i przez kogo został przeprowadzony. Nie może tak być zwłaszcza w Internecie że pod artykułami zachwalającymi środki produkcji podpisują się martwe dusze-osoby fikcyjne.
W dzisiejszych czasach nowoczesne rolnictwo opiera się na rzetelnej wiedzy i sztuce rolniczej a nie na reklamach „ptaków niebieskich” zerujących na rolnikach.
Często spotykam w artykułach ,reklamówkach zachwalających jakieś środki produkcji błędy w terminologii, co świadczy że zostały pisane przez osoby nie znające się na sztuce rolniczej.
A no właśnie, zatrudnią gości od marketingu i reklamy zamiast kogoś kto się przynajmniej w miarę orientuje w temacie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum