Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: bydło opasowe

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » AgroForum » AgroForum » bydło opasowe

bydło opasowe
Autor Wiadomość

studentki AR 
czytelnik


Dołączyła: 19 Maj 2007
Posty: 1
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 0/9
 0%
  Wysłany: 2007-05-19, 22:51   bydło opasowe

Cześć! chciałybyśmy się dowiedzieć szczegółów dotyczących żywienia opasów, tzn jakie dawki ile razy dziennie, co najlepiej, czy kiszonka z kukurydzy i traw wystarczy? Błagamy pomóżcie ;-)
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2007-05-20, 12:55   

Może się przyda:
Cytat:

Program dla opasów
Edward Lewandowski 31-03-2005 00:00

Zbilansowane dawki pokarmowe pozwalają na szybsze i efektywniejsze uzyskanie założonych celów produkcyjnych w chowie bydła mięsnego. Zasady ustalania takich dawek zebrano w broszurze wydanej przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości w Polskiej Hodowli i Inseminacji. Korzystamy z zezwolenia Fundacji na wykorzystanie tego opracowania i podajemy zalecenia dotyczące żywienia bydła mięsnego.
Rolnik zajmujący się opasem bydła powinien znać zarówno zapotrzebowanie pokarmowe poszczególnych grup wiekowych bydła w stadzie, jak i wartość pokarmową pasz. Jeśli ma tę wiedzę, układając dawki pokarmowe po prostu dopasowuje pasze do potrzeb pokarmowych zwierząt. Potrzeby te zmieniają się zależnie od wieku, płci, wielkości przyrostów dziennych, fazy cyklu rozrodczego, masy ciała zwierzęcia i produkcji mleka. By dokładnie zbilansować dawkę pokarmową, należy wykonać analizę chemiczną pasz. Wykonują ją niektóre ośrodki doradztwa rolniczego, a także stacje chemiczno-rolnicze.

Jeśli bydło jest wypasane na pastwisku lub karmione zielonką w oborze, trudno jest ustalić dzienne spożycie paszy. Dane o spożyciu tych pasz są niepewne, a w dodatku wartość pokarmowa pasz jest zmienna, dlatego mimo iż dawka pokarmowa teoretycznie pokrywa zapotrzebowanie zwierząt, może być niewystarczająca. Kondycja i produkcyjność stada powinny więc być stale obserwowane, aby można było stwierdzić, czy zwierzęta otrzymują właściwie zbilansowaną dawkę pokarmową.

Cele produkcyjne
Przy opracowywaniu programu żywienia bydła mięsnego należy przyjąć następujące założenia hodowlane:

* odchów od 10 krów 9 cieląt do wieku 60 dni,
* jedno cielę od krowy co 12 miesięcy,
* wysoka masa ciała cieląt przy odsadzeniu (ponad 230 kg).

Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy pasze pokrywają potrzeby pokarmowe zwierząt przez cały rok. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów żywieniowych jest u jałówek i krów. U jałówek jest to okres wzrostu przed pierwszym pokryciem, które powinno nastąpić w wieku 13-15 miesięcy, aby wycieliły się one po raz pierwszy w wieku 22-24 miesięcy. U pierwiastek krytyczny jest okres przed zacieleniem. U krów szczególną uwagę trzeba zwrócić na żywienie w ostatnich 90. dniach cielności i w pierwszych 90 dniach laktacji.

Jałówki i pierwiastki
Aby jałówki mogły się wycielić po raz pierwszy w wieku 23 miesięcy, powinny mieć pierwszą ruję w wieku 12-14 miesięcy. Masa ciała, przy jakiej jałówka uzyskuje dojrzałość płciową i ma pierwszą ruję, zależy od rasy i przewidywanej masy ciała dorosłego zwierzęcia. Najbardziej pożądana masa ciała, przy jakiej powinno się kryć po raz pierwszy jałówki ras angielskich, to 270-320 kg, a rasy simentalskiej, charolaise i innych, o zbliżonym kalibrze - 330-350 kg. Jeżeli masa ciała jałówki przy odsadzeniu w wieku 7 miesięcy wynosi 180-230 kg, średnie przyrosty dzienne przez następne 7 miesięcy powinny wynosić 450-570 g. Tylko wtedy będzie się ona mogła zacielić w wieku 14 miesięcy.

Cielęta odsadzone jesienią powinny przyrastać 450-570 g dziennie przez całą zimę, aby mogły uzyskać masę wymaganą przy zacieleniu w wieku 14 miesięcy.

Przykładowe dawki pokarmowe, które pozwalają na osiągnięcie przez jałówkę o masie ciała 230 kg przyrostów dziennych 450 g:

* 4,5 kg siana z lucerny, 1,4 kg ziarna z kukurydzy, witamina A,
* 4,5 kg siana łąkowego, 1,2 kg ziarna kukurydzy, 0,25 kg dodatku białkowego (40 proc. białka), witamina A,
* 14 kg kiszonki z kukurydzy, 0,3 kg dodatku białkowego (40 proc. białka), 200 g fosforanu dwuwapniowego, witamina A.

Jałówki cielne
Pierwiastki karmiące pierwszego cielaka trudno się zacielają. Częstym problemem jest niewystarczające pobranie paszy po wycieleniu. Pierwiastki wymagają, poza pokryciem zapotrzebowania na produkcję mleka i reprodukcję, składników pokarmowych na ich własny wzrost. Ponieważ pierwiastki trudniej się zacielają, powinny być inseminowane lub kryte buhajem o 30 dni wcześniej niż reszta stada.

Szczególną uwagę należy zwracać na zawartość energii i białka w żywieniu zimowym jałówek po zacieleniu. Jałówki, które są chude i niedożywione, trudno będzie zacielić po wycieleniu. Zawartość procentowa energii i białka w dawce pokarmowej dla jałówek wysokocielnych powinna być taka sama, jak dla krów dorosłych w początkowym okresie cielności i przy średniej produkcji mleka.

Przykładowe dawki pokarmowe dla jałówek w ostatnich stu dniach cielności:

* 2,2 kg siana z roślin motylkowych, 8 kg siana łąkowego, witamina A, mieszanka mineralna,
* 27 kg kiszonki z kukurydzy, 0,5 kg dodatku białkowego (40 proc. białka), witamina A, mieszanka mineralna,
* 2,2 kg siana z roślin motylkowych, 17 kg kiszonki z kukurydzy, 1,3 kg śruty kukurydzianej, witamina A, mieszanka mineralna.

Dawki stosowane w żywieniu jałówek cielnych powinny mieć wyższą wartość pokarmową niż w żywieniu krów. Pasza dla jałówek cielnych musi pokrywać zapotrzebowanie na wzrost zarówno samej jałówki, jak i nienarodzonego cielęcia.

Broszurę "Bydło mięsne. Krowa z cielęciem - żywienie" można zamówić w Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości w Polskiej Hodowli i Inseminacji: 05-806 Komorów, ul. Berylowa 34, tel. (0-22) 758-09-55.

Źródło: "Farmer" 06/2005


Pozdrawiam i zapraszam częściej na portal
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google