Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Ułatwienie startu młodym rolnikom .

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ekonomika » Dopłaty i Fundusze Unijne » Ułatwienie startu młodym rolnikom .

Ułatwienie startu młodym rolnikom .
Autor Wiadomość

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-05-27, 19:06   Ułatwienie startu młodym rolnikom .

Witam serdecznie !
Mam pytanie odnośnie tego dofinansowania . Czy te dofinansowanie mogło by mi zostać przyznane jeśli miałby skończone 18 lat , przepisane gospodarstwo rolne , był bym w czasie nauki w technikum rolniczym , nie szedł bym dalej na jakiekolwiek studia ?
Z góry dzięki za odpowiedź :)
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2012-05-27, 19:12   

marcin, tyle jesteś na tym forum i zakładasz nowy temat?

A kto ci zabroni się uczyć, Ważne że uzyskasz wykształcenie rolnicze w technikum a potem możesz iść na studia zaoczne. ogólnie jeśli mieszkasz blisko miasta w którym mógłbyś studiować to możesz iść na dzienne. Ja skończyłem studia rolnicze i jestem z tego bardzo zadowolony, w tamtym roku uzyskałem MR a teraz ieszcze zacząłem doświadczenia do doktoratu z Agronomii prowadząc gospodarstwo blisko 40ha
   
 
 

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-06-07, 11:55   

Witam ponownie !
Może to pytanie wyda wam się dziwne lub śmieszne , ale napiszcie mi na co wy byście wydali te pieniądze . Muszę to dobrze przemyśleć bo chciałbym wydać te pieniądze (oczywiście jak będą przyznawane po 2013 roku premie dla MR) w taki sposób abym miał dochody z tego .
Z góry dziękuje za odpowiedzi :D
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2012-06-07, 20:38   

zależy czego ci potrzeba. Ja kupiłem do pomocy ciągnik Case 70KM, Sprawuje się dobrze i jestem zadowolony ale na dłuższa metę to myślę że zrobiłem źle bo ojciec ma lamo 90KM i trzeba było namówic ojca aby kupił wąskie koła do lambo a ja powinienem kupić ciągnik ok 140KM i wtedy byłoby prawidłowo.

jak raz coś ci przyjdzie do glowy to przemyśl to poraz drugi a jak się namyślisz przemyśl jeszcze raz.
   
 
 

adasko663 
debiutant


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 30
Poziom: 4

HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2012-06-08, 12:53   

Na wydanie tych pieniędzy masz ok 3 lata. Ja w wniosku napisałem zakup opryskiwacza 3000 l ale najpierw kupuje ciągnik agrofarma 420gs z turem i kasa będzie najpierw przeznaczona na wkład własny i VAT na ciągnik. Później gdy zwrócą mi VAT z ciągnika kupie opryskiwacz:) A ty nie wiem jakie masz gospodarstwo, wiec napisz coś o nim to postaramy się Ci coś mądrego podpowiedzieć :P
   
 
 
 

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-06-08, 13:46   

Mam gospodarstwo . Źle powiedziane będę miał gospodarstwo ok.20ha . Mam mtz82 i 2 ursusy c-360 no i maszynki do do uprawy ziemi itd. Aktualnie w gospodarstwie są 2 szt jałówek , które na jesienie będzie się sprzedawać i produkcją w tym kierunku nie będzie , ale jeszcze jest kilkanaście szt świń . Po sprzedaży jałówek planujemy powiększyć hodowlę świń o ile obecny gospodarz się zgodzi . I właśnie w kierunku chowu i hodowli świń chciałbym rozwijać swoje przyszłe gospodarstwo . I właśnie pieniądze z MR chciałby na to przeznaczyć . Oto obora którą chciałbym postawić (dodam że były by 2 wjazdy ) http://projekty.muratordo...ce,1173,4,0.htm Może będziecie się śmiali , ale zrobiłem obliczenia ile wyszło by pieniędzy na oborę 2 wjazdy i tur mieszalnik pasz śrutownik i silos na paszę wyszło ok 42000zł . Ale jest jeden problem mój sąsiad mógłby nie dać pozwolenia na budowę i wtedy pozamiatane . Jeśli by tego pozwolenia nie dał to prowadził bym hodowle w tych pomieszczeniach co do tej pory.
Jest jeszcze drugi wariant . Budowa wiaty na maszyny http://www.projektygotowe...rolnicze-RG-002 z większą ilością wjazdów + dokupienie maszyn np. Opryskiwacz , siewnik zbożowy ... Ale nie wiem czy z tym by nie było problemów (sąsiad) . Ta wiata usprawniła by podczepianie maszyn i nie stały by jak większość pod chmurką .Cena wiaty 4 wjazdowej ok 12000zł + maszyny doszło by do 50tys.zł. Kiedy była by taka wiata zlikwidował bym drewniane przybudówki i było by więcej miejsca na podwórku , i w ogóle byłby porządek :)
I jeszcze jedna sprawa jeśli chciałbym te pieniądze na wiatę i maszyny to czy musiał bym się rozpisywać po co mi wiata i maszyny i sram to owamto ... Czy po prostu pisać , że potrzebuję na wiatę i maszyny ? Z napisaniem biznes planu nie będę miał większych problemów bo albo pójdę do sąsiadki , która prowadzi biuro rachunkowe ( biznes plany i inne papiery na dopłatę na pewno pisała i to ze skutkiem , bo jej mąż prowadzi najbardziej rozwinięte gospodarstwo we wsi ) lub Centrum Doradztwa Rolniczego .
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
   
 
 

adasko663 
debiutant


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 30
Poziom: 4

HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2012-06-09, 12:49   

Moim zdaniem chlewnia była by najlepsza. Miał byś z niej jakiś dochód z którego byś mógł sobie wiatę czy jakieś inne maszyny powoli kupić a wiata to będzie tylko stała, będziesz miał porządek ale żadnego dochodu z niej raczej nie będzie ... a jak byś chlewni nie używał to jakieś maszyny tez tam się zmieszczą no i jak będziesz miał chlewnie na głęboką to i praca będzie lżejsza. Tylko wszystko zależy od sąsiada a jaki on jest to ja nie wiem. ja postawił bym ta chlewnie ja przebudowę swojego gospodarstwa zaczynałem od tego i nie żałuje ale wszystko zależy od ciebie no i niestety od sąsiada
   
 
 
 

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-06-09, 17:44   

No dobra . Jeśli miałbym stawiać chlewnię to czy mógłbym na przykład budować chlewnię wg. własnego projektu ?? Bo na tą którą wcześniej wybrałem to pieniędzy by starczyło (na wyposażenie i i mury) , ale gorzej z robocizną . Wiem , że rodzice by coś pomogli , ale wolałbym samemu za wszystko płacić .
adasko663 napisz mi jaką ty masz oborę i jak to wyglądało na początku po modernizacji twojego gospodarstwa (jak było z organizacją pracy i z wydatkami -dochodami )
Dziękuje za odpowiedzi pozdrawiam :)
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
   
 
 

adasko663 
debiutant


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 30
Poziom: 4

HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2012-06-09, 19:07   

Jeśli miał byś ja budować od podstaw to jakiś plan jest potrzebny no i jakiś projektant musiał by się pod tym podpisać czy coś ale dokładnie to ja nie wiem bo się na tym nie znam . Ja przerabiałem stara chlewnie na szczęście wszystko tam mniej więcej pasowało i nie było z tym większych problemow zrobiłem tam 3 boksy,ale jeszcze jak będę chciał mogę zrobić 2 z sąsieka i klepiska bo narazie tam tylko kombajn i kilka maszyn stoi. A w tamtych 3 ok 120 sztuk się zmieści ,wiec narazie starczy. i to jest jeszcze rodziców a ja zajmuje się chodowa bydła mięsnego wszystko będzie później moje tylko na razie ojciec jest jeszcze za młody na emeryturę:)po prostu tak jakby mam 2 gospodarstwa i jedno jest już moje pracuje tu i tam jak na swoim pomagam rodzicom a oni mi. Za długo tez nie prowadzę swojego gospodarstwa bo dopiero niecały rok wiec wszystko się dociera i powoli się tez uczę wszystkiego bo wszędzie jest tyle biurokracji ze ręce czasem opadają
   
 
 
 

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-06-09, 20:34   

Chlewik dotychczas używany jest bardzo mały i stary nie opłaca mi się go przerabiać . Jeśli miałbym budować chlewnię to kto wie czy bym go nie zburzył .
adasko663 teraz spytam się tak od serca czy jeśli dostał bym dofinansowanie to czy warto budować chlewnię ( wiem że z początku będzie ciężko z rozruchem , ale dam radę ) . Mam zamiłowanie do rolnictwa i wiem co to ciężka praca , jakieś pojęcie mam o chowie świń i ciągle się dowiaduje więcej , obecnie to ja wszystko robię w około nich .
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
   
 
 

adasko663 
debiutant


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 30
Poziom: 4

HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2012-06-10, 09:19   

Trudno odpowiedzieć na to pytanie bo rożnie to jest z tymi świniakami ,raz cena jest dobra raz nie ale jak się nic nie robi to się nic nie ma. Wiec myślę ze budowa chlewni to będzie dobry pomysł a na pewno nie zły. jest jeszcze jedna sprawa bo jeśli chodzi o budowę to nie wiem jak to jest z rozliczeniem z agencja bo 75% z tego co dostaniesz musisz udokumetować tzn zbierać faktury za zakupione materiały i sprzęty, nie wiem jak to jest przy budowie . bo ja w biznes planie napisałem zakup opryskiwacza no i on ma kosztować ok 70 tys wiec 75% będę miał spokojnie udokumentowane. wiec ty w swoim przypadku najlepiej jak poszedł byś do kogoś co się na tym zna dokładnie i ci wszystko wytłumaczył co i jak, bo ja nie chce cie wprowadzić w jakiś błąd bo mi to wszystko Ośrodek Doradztwa Rolniczego robił i oni wiedzieli ci i jak napisać i zrobić.
   
 
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2012-06-13, 20:18   

mnie tylko zastanawiają ceny jakie podałeś - za chlewnię z wyposażeniem 42000zł. a za wiatę 12000.
Możliwe jeśli jesteś dekarzem, masz własny tartak więc nie będziesz miał kosztów krokwi na dach - jak robiłem dach na kombajn to 7zł za 1m krokwi.
Napisz mi jak liczysz koszty bo ja to bym po jednym 0 dodał do każdej z tych cen.
   
 
 

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-06-14, 11:23   

Właśnie zapomniałem wam napisać , że krokwi nie policzyłem jak i cementu i piachu .
Mój sposób liczenia to po porostu najpierw pole powierzchni dachu lub murów i dzielę przez powierzchnię suporexu i wychodzi mi ilość szt suporexu razy cena za szt. a blacha to po prostu ilość m2 razy cena .
Wiem , że na pewno będziecie się ze mnie śmiali ,ale jak to liczę tylko dla swojej wiadomości , żebym chociaż trochę się oreintował w cenach . Wiem też o tym ,że wyjdzie więcej ale na pewno nie tyle , że aż będzie trzeba dodać 0 .
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
Ostatnio zmieniony przez marcin rolnik 2012-06-14, 11:25, w całości zmieniany 1 raz  
   
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2012-06-15, 08:04   

Ja przerabiając stodołe na garaż na kombajn przedłużałem ją o 3,5m na szerokości 9m czyli wybudowąłem 3 słupy (muraż) kupiłem krokwię i blachę (szwagier zrobił dach za darmo bo jest dekażem) i bramy - kupiłem materiał a teściu zrobił mi za free. kosztowało mnie to 10 tyś - dachu było 70m2 bo kryliśmy część dobudowaną i do połowy długości stodoły

Taka chlewnia co pisałeś to nie wiem czy 100 000 pomoże a wiata ok 40 tyś - 50 tys o ile muraż tanio weżmie bo w mojej okolicy za taką wiatę jak pokazałeś to ok 5-8 tyś trzeba zapłacić
   
 
 

marcin rolnik 
bywalec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 189
Poziom: 12

HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 22/27
 81%
Wysłany: 2012-06-29, 16:08   

Witam jeszcze raz powracając do tematu !
Te pieniądze najlepiej chciałbym przeznaczyć na chlewnię , no ale po waszych wypowiedziach widzę , że te pieniądze by nie starczyły . Może wy znacie jakieś strony www na których są jakieś ciekawe projekty ? Proszę was o pomoc bo nie chcę tracić zdrowa na ręczne wywalanie obornika , no ale jeśli tych pieniędzy bym nie dostał to mówi się trudno :/ muszę rozważyć każdy wariant .
A co myślicie o tym jeśli hodował bym świnie w moich starych budynkach (ok 40-50szt.)trzody , ale spędzały by większość czasu w zagrodzie ( dużej ogrodzonej pastuchem lub zrobiona z rur ) w której to znajdował by się paśniki również tam by się wypróżniały (bo po co mam sobie robić więcej roboty z usuwaniem obornika ) . Napiszcie co o tym sądzicie .
Dziękuje za odpowiedzi :D
_________________
Marcin to jest rolnik

Musisz wejśc na http://www.youtube.com/us...ik?feature=mhum
Ostatnio zmieniony przez marcin rolnik 2012-06-29, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google