Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: VAT a DOPŁATY

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ekonomika » Dopłaty i Fundusze Unijne » VAT a DOPŁATY

VAT a DOPŁATY
Autor Wiadomość

kahva89 
debiutant


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 46
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 8/13
 61%
Wysłany: 2009-07-02, 01:03   VAT a DOPŁATY

Witam. Nie mam pojęcia czy podobny temat był poruszany na tym forum, gdyż spędziłem wiele czasu na google i nic takiego mi stąd nie znalazło, więc postanowiłem, że opiszę w skrócie swój przypadek i ktoś byłby na tyle miły aby udzielić mi jakichś sensownych odpowiedzi-porad.
Otóż, od roku jestem młodym rolnikiem i od dłuższego czasu myślę o modernizacji gospodarstwa (tj m.in zakup sprzętu<ciągnika>, modernizacja stodoły itp). Jakiś czas temu kolega podsunął mi pomysł, aby przejść na Vat-owca, że niby jakbym np. starał się o dotację z programu modernizacji gospodarstw rolnych na kwotę załóżmy 250tys zł, to oprócz tych 60%refundacji jakie w moim przypadku obowiązywałyby mnie w tym programie to oprócz tego od wykonanych inwestycji dostałbym zwrot podatku Vat, czyli w efekcie końcowym mówiąc na chłopski rozum stopa % amortyzacji kosztów byłaby powiększona na moją korzyść. Pytanie:
1. Czy zrobienie takiego interesu jest możliwe i w pełni legalne?
Jestem młody - mam 20lat, nie miałem styczności z podatkami (jestem w trakcie studiów), więc jestem trochę zielony ;/ W domu panuje pogląd, że bawienie się ze skarbówką nie przyniesie mi żadnych korzyści. Mam ku temu powyższe wątpliwości a nadmienić pragnę również, że sporo rzeczy w domu się kupuje tych związanych z rolnictwem i tych nie związanych zbytnio (remont domu) od których nie wiem czy przypadkiem nie możnaby skorzystać na Vacie..
Jeśli ktoś mnie zrozumiał prosiłbym o jakies zainteresowanie moim problemem.. Na bieżąco będe tu zaglądał póki nie otrzymam satysfakcjonujacyh mnie infromacji..
Może niektórym to wszystko wyda się śmieszne i że bajki opowiadam ale to wynika z mojej nie wiedzy na temat podatków a mimo czytania lciznych artykułów poświęconych temu nie mogę za bardzo zrozumieć tego administarcyjnego bełkotu....
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2009-07-02, 16:45   

Jeżeli chodzi o VAT to możesz sobie go odliczyć od zakupu maszyn, ale najpierw trzeba ten VAT uzyskać z własnej sprzedaży i tylko tyle możesz go później sobie odliczyć, a nie całość - to podstawowa zasada
Cytat:
Każdy producent musi więc samodzielnie skalkulować opłacalność decyzji pozostania rolnikiem ryczałtowym lub rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT i przejścia na rozliczenie na zasadach ogólnych.
Jednakże, aby przejść na zasady ogólne, należy przede wszystkim prowadzić ewidencję własnej sprzedaży przez co najmniej trzy kolejne miesiące poprzedzające bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ryczałtowy rezygnuje ze zwolnienia podatkowego.

Wybór opodatkowania na zasadach ogólnych wymaga spełnienia przez rolnika łącznie następujących warunków:
- Osiągnięcia przychodów o wartości powyżej 20 000 zł ze sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej w poprzednim roku podatkowym. Do kwoty tej nie może być wliczana wartość produktów rolnych pochodzących z importu oraz nabytych wcześniej od innych producentów. Jednocześnie istnieje obowiązek udokumentowania sprzedaży wytworzonej produkcji.
- Zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług. Dokonuje się go we właściwym dla rolnika urzędzie skarbowym na druku VAT-R, umożliwiającym identyfikację podatników prowadzących działalność rolniczą i podlegających opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. W przypadku osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie zgłoszenia rejestracyjnego dokonuje wyłącznie jedna z osób, na którą będą wystawiane faktury zarówno przy zakupie towarów i usług, jak również przy sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych. Ponadto, jeżeli podatnik nie posiada numeru identyfikacji podatkowej, wówczas powinien złożyć zgłoszenie identyfikacyjne w celu otrzymania NIP. Urząd skarbowy wydaje decyzję o przyznaniu NIP-u i przesyła ją do podatnika. Od momentu otrzymania numeru podatnik ma obowiązek posługiwania się nim przy wystawianiu i otrzymywaniu faktur oraz regulowaniu wszelkiego rodzaju zobowiązań podatkowych zarówno w urzędzie gminy czy miasta, jak i w urzędzie skarbowym.
- Prowadzenia ewidencji rachunkowej sprzedaży i zakupów towarów oraz usług, umożliwiającej sporządzenie deklaracji podatkowej VAT-7 dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT. Jednakże ustawodawca nie określił szczegółowo danych, jakie powinna zawierać taka ewidencja. Prawidłowa ewidencja dla potrzeb podatku od towarów i usług powinna składać się z dwóch części: ewidencji zakupów oraz ewidencji sprzedaży, zwykle w postaci rejestrów zakupu i sprzedaży.
Obowiązki i uprawnienia rolnika po uzyskaniu statusu podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych są takie same, jak innych podmiotów gospodarczych.

Do najważniejszych uprawnień każdego podatnika VAT, w tym rolników rozliczających się na zasadach ogólnych, należą:
- możliwość obniżania podatku należnego od sprzedaży towarów i usług (w tym także nieprzetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, z importu, a także zakupionych w kraju w celu odprzedaży) o podatek naliczony zawarty w cenach nabywanych towarów i usług (m.in. energii elektrycznej, cieplnej, opału, gazu, oleju napędowego, materiałów budowlanych), pod warunkiem bezpośredniego związku danego zakupu z prowadzoną działalnością gospodarczą;
- prawo zwrotu z urzędu skarbowego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (uprawnienie to przysługuje w odniesieniu do obniżonych stawek 3% dla nieprzetworzonych produktów rolnych);
- prawo do zwrotu z urzędu skarbowego podatku naliczonego przy eksporcie płodów rolnych;
- prawo do zwrotu podatku naliczonego zawartego w cenie dóbr inwestycyjnych.

Obowiązki rolnika, po uzyskaniu statusu podatnika VAT rozliczającego się na ogólnych zasadach, są takie same, jak innych podatników i obejmują:
- opodatkowanie sprzedaży towarów i usług stosownie do obowiązujących stawek ustawowych (0%, 7%, 22% lub 3% — dla sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych);
- dokumentowanie sprzedaży towarów i usług prawidłowo sporządzonymi fakturami VAT, zaś w przypadku nabywania produktów rolnych od rolników ryczałtowych — fakturami VAT RR;
- prowadzenie szczegółowej ewidencji sprzedaży;
- prowadzenie szczegółowej ewidencji zakupów;
- rozliczenie podatku zgodnie ze składanymi deklaracjami dla podatku VAT;
- terminowe regulowanie ewentualnych zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego,
- przechowywanie przez okres 5 lat chronologicznie uporządkowanych dokumentów sprzedaży oraz zakupów (licząc od końca roku, w którym zostały wystawione);
- w przypadku zaprzestania działalności — zgłoszenie tego faktu urzędowi skarbowemu, który dokonał rejestracji podatnika VAT, z jednoczesnym sporządzeniem inwentaryzacji i wyceny zapasów;
- dokonywanie aktualizacji danych w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika.
Z podatku od towarów i usług podatnicy rozliczają się w cyklu miesięcznym, składając deklaracje za dany miesiąc do 25 dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Rolnicy decydujący się na opodatkowanie swojej sprzedaży na zasadach ogólnych i sprzedający wyłącznie produkty rolne mają możliwość rozliczania się z podatku za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wybór kwartalnego trybu rozliczania się z podatku spowoduje, że zwrot podatku naliczonego od dokonywanych zakupów będzie następował z jedno- lub dwumiesięcznym opóźnieniem w porównaniu do sytuacji podatnika rozliczającego się za okresy miesięczne. Deklaracje rozliczeniowe kwartalne można składać po uprzednim pisemnym zawiadomieniu urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału poprzedzającego ten, za który po raz pierwszy będzie składana deklaracja. Należy przy tym uwzględnić, że wybór kwartalnego rozliczania się z podatku powoduje, że ponownie do składania deklaracji za okresy miesięczne można wrócić nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów, w których rozliczano się w ten sposób.
Ponadto z rozliczenia w formie deklaracji kwartalnych nie mogą korzystać producenci, którzy sprzedają również towary inne niż nieprzetworzone artykuły rolne. Podatnicy ci są zobligowani do rozliczania się z podatku za okresy miesięczne na ogólnych zasadach, bez wezwania przez urząd skarbowy.
Podkreślić należy, że w podatku od towarów i usług nie występuje kategoria rozliczenia rocznego, a ewentualne korekty można wprowadzać w kolejno następujących po sobie deklaracjach VAT-7.

Dr Anna Jargiełło jest pracownikiem AR w Lublinie
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

kahva89 
debiutant


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 46
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 8/13
 61%
Wysłany: 2012-01-16, 22:38   

temat uważam za zamknięty.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google