Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Odmiany truskawek wczesnych

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ogrodnictwo » Truskawki » Odmiany truskawek wczesnych

Odmiany truskawek wczesnych
Autor Wiadomość

sajaninssj4 
czytelnik


Wiek: 34
Dołączył: 17 Lut 2015
Posty: 5
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2015-03-16, 10:06   Odmiany truskawek wczesnych

Witam chciałbym się dowiedzieć jakie odmiany truskawek wczesnych można wybrać, chodzi o odmianę bardzo wczesną i optymalną w zbiorach która będzie obfita w owoce.
Chciałbym trafić na dobrą odmianę a jest ich trochę na rynku i nie wiem co wybrać obszar jaki chce odsadzić to 1ha jak by się to sprawdziło do na następny rok kolejne 3ha. Z jakimi wczesnymi odmianami mieliście do czynienia i jakie były zbiory? czy po przykryciu sadzonek włókniną przed pierwszymi śniegami dużo poprawia uprawę? Ja miałem do czynienia z honeoye dobra odmiana ale chciałem zasadzić coś innego bo tej odmiany jest już mnóstwo na rynku. Jestem bardzo ciekaw waszych poleceń i wypowiedzi :-)
   
 
 

Arkoarek 
debiutant


Dołączył: 03 Mar 2014
Posty: 48
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 10/13
 76%
Wysłany: 2015-04-20, 10:42   

posadź sobie na próbę po 100 czy 200 szt każdej odmiany zobaczysz jak u ciebie rosną jak plonują ile wymarza część można okryć część spryskać mniej lub bardziej w wtedy masz rzeczywisty podgląd na różne odmiany
ja tak robię i wybieram to co mnie zadowala a różne odmiany z rożnych miejsc rosną inaczej
fakt masz opóźnienie rok czy dwa ale dobierasz gatunek najlepszy dla cienie
w opisach piszą same najlepsze rzeczy sprzedający też chwalą a okazuje się ze ponad połowa odmian ma jakiś mankament
Ja co roku sadzę ze 3-4 odmiany i nie raz nie wybieram żadnej
a tak w ciemno kupić ze 20 tyś to trochę ryzyko
inaczej jak sąsiad uprawia jakąś odmianę to można obok uprawiać tą samą bo warunki podobne
i już sprawdzone w danym klimacie
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2015-04-23, 10:12   

Arkoarek napisał/a:
posadź sobie na próbę po 100 czy 200 szt każdej odmiany zobaczysz jak u ciebie rosną jak plonują ile wymarza część można okryć część spryskać mniej lub bardziej w wtedy masz rzeczywisty podgląd na różne odmiany


100-200 sztuk nie kupi właściwie w żadnej szkółce - min 2-3tyś a w niektórych nawet 10. tyś.

My do prób używamy minimum 2-3 tyś bo na 100 sztukach niewiele widać i już na wstępnie masz błąd w doświadczeniu. Poza tym każdy rok i zima jest inna więc czasami ciężko coś wybrać a odmian jest bardzo dużo.
Produkujesz dla klienta i to on decyduje co chce kupować a co za tym idzie co musisz uprawiać.

Pozdrawiam
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

Arkoarek 
debiutant


Dołączył: 03 Mar 2014
Posty: 48
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 10/13
 76%
Wysłany: 2015-04-23, 20:55   

admin napisał/a:
Arkoarek napisał/a:
posadź sobie na próbę po 100 czy 200 szt każdej odmiany zobaczysz jak u ciebie rosną jak plonują ile wymarza część można okryć część spryskać mniej lub bardziej w wtedy masz rzeczywisty podgląd na różne odmiany


100-200 sztuk nie kupi właściwie w żadnej szkółce - min 2-3tyś a w niektórych nawet 10. tyś.

My do prób używamy minimum 2-3 tyś bo na 100 sztukach niewiele widać i już na wstępnie masz błąd w doświadczeniu. Poza tym każdy rok i zima jest inna więc czasami ciężko coś wybrać a odmian jest bardzo dużo.
Produkujesz dla klienta i to on decyduje co chce kupować a co za tym idzie co musisz uprawiać.

Pozdrawiam

bo my jesteśmy z innej bajki
ja mam 2 ha w tym z 10 A na doświadczenia a ty masz przedsiębiorstwo
od czegos trzeba zaczynać na upartego to da sie kupić 200 szt
jak on chce posadzić 1 ha to dla jednych dużo dla innych małe poletko
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2015-04-24, 06:15   

Arkoarek napisał/a:
... od czegos trzeba zaczynać na upartego to da sie kupić 200 szt
jak on chce posadzić 1 ha to dla jednych dużo dla innych małe poletko


Nie kupisz 200 sztuk oryginalnej sadzonki z licencją a doświadczenia na kupionych lub ukopanych u sąsiada jest już błędne od samego początku więc nie można tego nawet nazwać "doświadczeniem" zwłaszcza że na większości doświadczeń nie robicie prób porównawczych tylko patrzycie "na oko" jak rośnie.
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

Arkoarek 
debiutant


Dołączył: 03 Mar 2014
Posty: 48
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 10/13
 76%
Wysłany: 2015-04-26, 22:20   

admin napisał/a:
Arkoarek napisał/a:
... od czegos trzeba zaczynać na upartego to da sie kupić 200 szt
jak on chce posadzić 1 ha to dla jednych dużo dla innych małe poletko


Nie kupisz 200 sztuk oryginalnej sadzonki z licencją a doświadczenia na kupionych lub ukopanych u sąsiada jest już błędne od samego początku więc nie można tego nawet nazwać "doświadczeniem" zwłaszcza że na większości doświadczeń nie robicie prób porównawczych tylko patrzycie "na oko" jak rośnie.



w Hortplancie kupisz trochę drożej z oferty dla działkowców inni jak dobrze się zagada też sprzedadzą nawet dostałem cyrograf do podpisania ze nie będę rozmnażał ale nawet po 150 kupowałem w typowych hodowlach sadzonek
kopanych od sąsiada czy z ogłoszeń nie kupuję do próbnej uprawy bo się różnią strasznie a tak mam porównanie
   
 
 

Freak 
bywalec


Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 70
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 5/16
 31%
Wysłany: 2015-05-08, 16:40   

admin napisał/a:

Nie kupisz 200 sztuk oryginalnej sadzonki z licencją a doświadczenia na kupionych lub ukopanych u sąsiada jest już błędne od samego początku więc nie można tego nawet nazwać "doświadczeniem" zwłaszcza że na większości doświadczeń nie robicie prób porównawczych tylko patrzycie "na oko" jak rośnie.


Nie widzę problemu.
Mnie przysyłają z Danii co roku ile tylko zechcę. Spore firmy typu Lindflora czy Weibulls często wysyłają na testy nowe odmiany, szczególnie jesli jest to koniec okresu sadzenia i mają czyszczenie chłodni.
Jeśli chodzi o pytanie autora, to wczesną i dobrą odmianą jest Flair. Zależnie od uprawy, można jednak miec podobne efekty np przy Honeoye. Wystarczy na jesieni przykryć agrowłókniną a potem na początku marca położyć na wierzchu dodatkowo folię ogrodniczą i już sezon zacznie się 2 tygodnie wcześniej :) Trzeba bardzo uważać na temeratury, bo pod folią robi się bardzo szybko gorąco w słoneczne dni.
Nie wszystkie odmiany dobrze znoszą takie przyśpieszanie, np Sonata jest bardziej wrażliwa a wspomniana Honeoye , znosi to bardzo dzielnie.
Pozdrawiam.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google