Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: klimatyzacja [?]

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Mechanizacja » Własne przeróbki maszyn rolniczych » klimatyzacja [?]

klimatyzacja [?]
Autor Wiadomość

JoHnY_D 
bywalec


Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 68
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 3/16
 18%
Wysłany: 2008-05-14, 08:49   klimatyzacja [?]

Witam, od dwóch lat użytkuję ciągnik Zetor 7340. Najwięcej prac wypada kiedy panują wysokie temperatury, a jak wiadomo szyby ciągnika robią efekt soczewek i można się poczuć jak w akwarium :-P Zawsze można otworzyć wszystkie szyby (względnie drzwi) ale pracując ciągnikiem z belarką, cały kurz idzie prosto do środka. Zresztą co ja wam będę opowiadać...sami wiecie jak to jest ;-) Niestety założenie fabrycznej klimy tym modelu jest niemożliwe, a w innych (nowszych) koszt wynosi ok 6500 zł :-? Więc pytanie: czy można to zrobić na własną rękę? tak żeby było taniej, a równie (a przynajmniej porównywalnie) dobrze?
myślałem o przeróbce używanej klimatyzacji samochodowej [koszt ok 1000 zł], ale nie wiem czy dało by tak radę...

Dzięki za odp, pzdr
   
 
 

X_M 
Rolnik hobbysta.



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 30 Lis 2006
Posty: 1123
Poziom: 29

HP: 21/2142
 1%
MP: 1022/1022
 100%
EXP: 36/94
 38%
Wysłany: 2008-05-14, 19:22   

Przede wszystkim gratuluje pomysłu :-D

Nie znam tego ciągnika, więc za dużo nie pomogę....

Poniżej masz ogólny schemat instalacji klimy:





Zabierając się do tak poważnego dzieła musisz się zastanowić, czy masz możliwość podłączenia sprężarki, napędzana jest ona zazwyczaj poprzez przekładnię pasową z wału napędowego. Jest ona małych rozmiarów ale trzeba ją gdzieś upchnąć, i że pasek wymaga naciągu to trochę miejsca potrzeba.

Druga sprawa to chłodnica-skraplacz, musi ona być umiejscowiona na zewnątrz, a małych rozmiarów nie jest, najlepiej by było zaadaptować chłodnicę samochodową, a nawet zastanowić się czy nie dałby radę zastąpić głównej chłodnicy ciągnika, samochodową.
Tylko... nie wiem czy by to zdało egzamin, ale warto by było pomyśleć o chłodnicy z diesla, dobrać o mniej więcej podobnej pojemności cieplnej (ażeby ciągnik się nie zagotował).
Jak wiadomo każda chłodnica musi mieć wentylator, a w przypadku ciągnika to obowiązkowo, przecież w polu nie pojedziemy np. 90km/h i obieg powietrza trzeba wymusić, a to znowu podnosi gabaryty elementu.

Reszta elementów to już nie jest wielki problem na parownik zawory, dmuchawę, przewody i całą resztę to już w kabinie powinieneś znaleźć miejsce...

Przede wszystkim zastanów się czy da radę upchnąć gdzieś pod maską sprężarkę i skraplacz, jeśli te elementy gdzieś wciśniesz to z cała reszta też się zmieści.

Pozdrawiam.
_________________

   
 
 
 

kamil170188 
debiutant


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 28
Poziom: 4

HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 1/11
 9%
Wysłany: 2009-01-28, 14:26   

Nom jesli chodzi o załozenie czegos takiego to da rade sam widziałem zalozono tako instalacje wymontowano z samochodu i załozono do zetora z 89 roku a jak wiadomo w tamtych latach czegos takiego w zetorach nie matowano koles sam na własno reke sobie to załozył A jesli chodzi o szczeg€ly to podobnie podłaczac jak w samochodzie a naped pmpy od klimy sie podłacza pod pasek klinowy i ma działac i pszeprowadzic przewody i cieszyc sie chłodem w lecie sam bym takie cos zamątował w swoim ursusie ale jak na razie niegdzie nie miałem mozliwosci zakupienia całek kompletnej insatalacji do klimy pozdro :)
   
 
 
 

JoHnY_D 
bywalec


Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 68
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 3/16
 18%
Wysłany: 2009-02-11, 22:11   

A próbował ktoś czegoś takiego :?:
   
 
 

adam1232651 


Pomógł: 19 razy
Wiek: 64
Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 250
Poziom: 14

HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 26/33
 78%
Wysłany: 2009-02-12, 15:38   

Nie jestem ekspertem od klimy ale wiem ze te stare sprężarki byly dostosowane do freonu dzisiaj jest zakaz stosowania freonu przy innym gazie te spreżarki nie działajom tagże czeba sie dowiedziec przed załozeniem sprężarki na jaki gaz i firmy kture zajmujom się nabijaniem majom taki gaz
   
 
 

X_M 
Rolnik hobbysta.



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 30 Lis 2006
Posty: 1123
Poziom: 29

HP: 21/2142
 1%
MP: 1022/1022
 100%
EXP: 36/94
 38%
Wysłany: 2009-02-15, 18:46   

adam1232651 napisał/a:
wiem ze te stare sprężarki byly dostosowane do freonu dzisiaj jest zakaz stosowania freonu


Dawniej stosowano Freon-12, który faktycznie był toksyczny dla środowiska.
Obecnie stosuje się jako czynnik roboczy w klimatyzacji Freon R-134a zwany bardziej fachowo Tetrafluoroetanem.
Oba gazy należą do grupy freonów, z tym, ze R-134a nie powiększa dziury ozonowej (przynajmniej oficjalnie), oba gazy mają podobne właściwości fizyczne jak i chemiczne.

R-134a jest tak zaprojektowany, a raczej tak dobrany, że jego parametry są niemalże identyczne przy zastosowaniu w instalacji klimatyzacji, i śmiało oba gazy można stosować jako zamienniki.

Są inne też gazy stosowane i chyba o nie chodzi adam1232651, ale R-134a jest najbardziej popularnym. Jak nie mają w w jednym zakładzie to na pewno będą mieli w drugim.
Dodam jeszcze, że znam jeszcze miejsca gdzie można nabyć R-12 ;-)


JoHnY_D
myślę, że mimo wszytko taniej wyniesie podjechać na szrot i wymontować całą instalacje z jakiegoś np rozbitka.


Pozdrawiam.
   
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google